Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Chciała popełnić samobójstwo, a mogło zginąć wiele osób.

16-11-2009

Akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie G., o sprowadzenie niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w postaci eksplozji gazu, został skierowany do Sądu przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie Śródmieściu Zachód.
Wymieniona w dniu 30 czerwca br. w Krakowie odkręciła kurki z gazem w swoim mieszkaniu. Zostawiła swojemu znajomemu wiadomość na poczcie głosowej, że chce popełnić samobójstwo i odkręciła kurki z gazem. Ostrzegła go również, by nie używał urządzeń elektrycznych, gdyż może dojść do wybuchu.
Mężczyzna zaraz po odsłuchaniu wiadomości skontaktował się z policją i przekazał informację, że w kamienicy, w której posiadał zaplecze gospodarcze może dojść do wybuchu gazu. Znał i widywał Małgorzatę G., która jego zdaniem, nie miała żadnych problemów. Do wskazanej kamienicy przybyli funkcjonariusze policji i straży pożarnej. Już na korytarzy czuć było gaz ziemny. Strażacy otwarli okna, a w mieszkaniu zamknęli otwarte kurki z gazem kuchenki i piekarnika. Gaz do mieszkania został zakręcony i zaplombowany. Siłą, z mieszkania, policjanci wyprowadzili Małgorzatę G. Została ona odwieziona do szpitala psychiatrycznego. Po przewietrzeniu mieszkania został przeprowadzony pomiar gazu i kiedy stwierdzono, że zagrożenie minęło, mieszkańcy kamienicy mogli wrócić do swoich mieszkań, a ruch pieszych i samochodów został przywrócony.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej Małgorzata G przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania wyjaśnień. Stwierdziła jedynie, że poczuwa się do winy iż w chwili depresji naraziła wiele osób. Obecnie nie ma już myśli samobójczych. Biegli stwierdzili, że podejrzana miała zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.
Podejrzana złożyła wniosek o skazanie jej bez przeprowadzenia rozprawy i taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu.

Aktualności