Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Chcieli wyłudzić odszkodowanie od Towarzystwa Ubezpieczeń.

08-01-2010

Aktem oskarżenia, który został skierowany do sądu przez Prokuraturę Rejonową Kraków – Podgórze objętych zostało 5 osób, wśród nich są 2 funkcjonariusze policji z Komisariatu w Jordanowie.
Trzy osoby: Dominik C., Urszula G. i Barbara G. zostały oskarżone o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi, jedno z towarzystw ubezpieczeniowych w Krakowie, w kwocie 3200 zł.
O wypłatę pieniędzy – odszkodowania z polisy rzekomego sprawcy kolizji wystąpiły Urszula G. i Barbara G. Wniosek ich został rozpatrzony negatywnie w związku z ustaleniami przez Towarzystwo, iż wskazany mężczyzna nie uczestniczył w kolizji w dniu 9 kwietnia 2009 roku w Jordanowie. W tym dniu samochodem własności Barbary G. kierował Dominik C. Około godz. 23°° na jego pas ruchu wjechał nagle nadjeżdżający z przeciwka ze znaczną prędkością samochód nieustalonej marki. Dominik C. chcąc uniknąć zderzenia wykonał gwałtowny skręt kierownicą w lewo, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu.
Skontaktował się telefonicznie z Urszulą G., która wraz z matką Barbarą przyjechała na miejsce kolizji. Nieposiadający prawa jazdy Dominik C. zaproponował Urszuli G., aby ona na potrzeby ewentualnych postępowań wskazała siebie jako osobę kierującą samochodem, na co ona wyraziła zgodę. Na miejsce zdarzenia przyjechali też 2 funkcjonariusze policji, którzy na podstawie opisu samochodu przez Dominika C. i wskazaniu jego początkowych numerów rejestracyjnych, ustalili, że właścicielem tego pojazdu jest znany im, z podejmowanych wcześniej interwencji, mężczyzna. Jego też, w toku wykonywanych czynności, wskazała Urszula G. jako kierującego pojazdem, który zajechał jej drogę.
Funkcjonariusze policji oskarżeni zostali o przekroczenie swoich uprawnień. Wskazali oni jako sprawcę kolizji określonego mężczyznę, tworzyli fałszywe dowody i skierowali przeciwko temu rzekomemu sprawcy kolizji ściganie o wykroczenie drogowe, którego nie popełnił. Działali w ten sposób na szkodę interesu publicznego i prywatnego w/wym.
Również o tworzenie fałszywych dowodów i skierowanie przeciwko rzekomemu sprawcy kolizji ścigania o wykroczenie drogowe oskarżono Dominika C. i Urszulę G.
Wymienieni złożyli wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem faktycznym i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Wnioski te zostały skierowane do sądu wraz z aktem oskarżenia. Przesłuchana w charakterze podejrzanej Barbara G. nie ustosunkowała się do zarzutów i odmówiła składania wyjaśnień.
Krzysztof B. – jeden z funkcjonariuszy policji – nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu i wyjaśnił, że wspólnie z kolegą Marcinem P. i wszystkimi obecnymi na miejscu kolizji osobami, ustalili kto jest sprawcą kolizji.
Natomiast Marcin P. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i stwierdził, że zamieszczony w jego notatce numer rejestracyjny pojazdu, który spowodował kolizję – podała Urszula G. gdyż ona i Dominik C. mieli ten numer zapamiętać.
W październiku 2009 roku obaj policjanci kontrolowali samochód, którym poruszał się mężczyzna, wobec którego w tej sprawie skierowano ściganie o wykroczenie drogowe, którego nie popełnił. Wtedy to, Marcin P. powiedział mu, że nie jest to ostatnia kontrola jakiej został poddany i że będzie on kontrolowany każdorazowo, gdy pojawi się on na terenie Jordanowa.
Barbarze G. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Obu oskarżonym policjantom grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Zostały wobec nich zastosowane środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych i poręczenia majątkowego.

Aktualności