Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Choroba - prawo jazdy i tragiczny skutek.

28-05-2009

O nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu wielu osób, w wyniku której w dniu 15 września 2008 roku w Łężkowicach woj. małopolskiego śmierć poniosły trzy osoby, a czwarta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – Prokuratura Rejonowa w Wieliczce oskarżyła Sławomira K.
Wymieniony naruszył zasady ostrożności polegające na podjęciu decyzji o kierowaniu samochodem marki Audi A6 mając pełną świadomość swojego złego stanu zdrowia. Jadąc w tym dniu z Krakowa w kierunku Bochni, w wyniku ataku choroby, zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia kolejno z dwoma pojazdami, po czym kontynuując jazdę doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem marki Renault Thalia, w którym jechali pokrzywdzeni. W wyniku rozległych obrażeń wielonarządowych śmierć poniósł kierowca samochodu marki Renault Thalia i jadący z nim dwaj pasażerowie. Trzecia osoba - pasażerka tego pojazdu doznała poważnych obrażeń stanowiących ciężką i długotrwałą chorobę.
Do odrębnego postępowania wyłączono materiały procesowe dotyczące lekarzy, którzy umożliwili Sławomirowi K. uzyskanie prawa jazdy. Prokuratura wystąpiła do Starosty Limanowskiego o skierowanie Sławomira K. na stosowne badania dla kierowców.
Sławomir K. nie był dotychczas karany. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Aktualności