Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Dał policjantom 100 zł - został oskarżony.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód oskarżyła Wiesława O. o udzielenie funkcjonariuszom Policji pieniędzy w kwocie 100 zł w związku z pełnieniem przez nich funkcji publicznej, po to by skłonić ich do odstąpienia od podjętych czynności służbowych.

Do zdarzenia doszło w dniu 16.02.2014 roku, wtedy funkcjonariusze Policji zatrzymali do kontroli drogowej jadącego w kierunku Ronda Młyńskiego na rowerze Wiesława O. Mężczyzna poruszał się na rowerze jadąc slalomem, a nadto ignorował sygnalizacje świetlną. Od zatrzymanego wyczuwalna była woń alkoholu. Zatrzymanego przebadano urządzeniem do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu stwierdzając o godz. 1.29 – 0,70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godz. 1.47 – 0,65 mg/l. Mężczyzna został przewieziony na Komisariat Policji. Tam Wiesław O. wyjął z kieszeni plik pieniędzy i mówiąc do funkcjonariuszy Policji, iż chce się dogadać, wręczył funkcjonariuszom banknoty o wartości 100 zł w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. W tym momencie został zatrzymany. W trakcie wykonywania przez funkcjonariuszy Policji czynności służbowych Wiesław O. zachowywał się arogancko, a jednego z Policjantów znieważył, zwracając się bezpośrednio do niego słowami uznanymi za obelżywe. Został również oskarżony o ten czyn.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Wiesław O. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył w sprawie wyjaśnienia, w których zaprzeczył jakoby miał wręczyć funkcjonariuszom Policji korzyść majątkową po to, aby nakłonić ich do odstąpienia od podjętych czynności służbowych. Stwierdził, iż chciał zapłacić mandat za wykroczenie polegające na jeździe rowerem po spożyciu alkoholu.

Wyjaśnienia te uznać należy za wyraz przyjętej linii obrony, mającej na celu uniknięcie odpowiedzialności karnej.

Wiesław O. nie był dotychczas karany.

Wymienionemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Aktualności