Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Dealerzy narkotykowi oskarżeni.

26-05-2009

Prokuratura Rejonowa dla Krakowa-Nowej Huty skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm dealerom narkotykowym zatrzymanym 28 grudnia 2008 r. w Krakowie przy ul. Okulickiego. Obaj zostali oskarżeni o posiadanie znacznej ilości środków odurzających (Maciej G.) lub psychotropowych (Janusz N.) i czynienie w ten sposób przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu.
W dniu 28 grudnia 2008 r. funkcjonariusze policji w trakcie służby przy ul. Okulickiego w Krakowie podjęli decyzję o wylegitymowaniu dwóch osób, które siedziały w samochodzie m-ki Toyota stojącym na parkingu. Osobami tymi byli Maciej G. i Jakub N. Gdy siedzący w samochodzie mężczyźni zorientowali się o zamiarach podchodzących do nich policjantów, uruchomili silnik i nie zważając na to, iż jeden z funkcjonariuszy nakazał gestem jego zgaszenie zaczęli odjeżdżać. Policjanci ruszyli za nimi w pościg i zablokowali radiowozem jedyną drogę wyjazdową z osiedla. Gdy kierujący pojazdem podjechał do zablokowanego przejazdu zatrzymał się. Pozwoliło to policjantom na zatrzymanie go. W trakcie tych czynności podjechał do nich samochód, którego kierowca poinformował policjantów, że z samochodu zatrzymanych, ktoś wyrzucił po drodze plastikową torbę z – jak to określił – „ziemią”. Policjanci odnaleźli i zabezpieczyli tę torbę, w której jak się okazało znajdował się susz konopi marihuany. Również w samochodzie sprawców odnaleziono taki sam susz. Jak ustalono w toku postępowania przygotowawczego, susz o łącznej wadze ok. 1 kilograma należał do Macieja G. Następnie policjanci udali się do mieszkania Jakuba N., gdzie znaleźli i zabezpieczyli ponad 1000 tabletek ekstazy.
Badania biegłych wykazały, że zabezpieczony susz pochodzi z niewłóknistych konopi, będących środkami odurzającymi w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a zabezpieczone tabletki zawierają metylenodioksyamfetaminy (MDA), potocznie – ekstazy, będące środkami psychotropowymi w rozumieniu tejże ustawy.
Sprawcy przyznali się do zarzucanych im czynów, przy czym, Maciej G. skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania, a Jakub N. złożył wyjaśnienia.
Maciej G. nie był dotychczas karany. Jakub N. był w 2004 r. skazany za posiadanie substancji odurzających lub psychotropowych na kare grzywny, a w 2008 r. za posiadanie substancji odurzających lub psychotropowych w znacznej ilości na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.
Obaj oskarżeni przebywają w areszcie. Grożą im kary pozbawienia wolności do lat 10 .

Aktualności