Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Dla żartów zawiadomiła o bombie.

Prokuratura Rejonowa Kraków - Śródmieście Zachód oskarżyła Helenę S. o to, że w dniu 11 kwietnia 2013 roku w Krakowie wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, stworzyła sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia życia i zdrowia wielu osób i mienia w znacznych rozmiarach, poprzez przekazanie telefonicznej informacji o podłożonym, w jednym z lokali w Krakowie, ładunku wybuchowym, czym wywołała czynności instytucji użyteczności publicznej i organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz zdrowia, mające na celu uchylenie zagrożenia.

W dniu 11 kwietnia 2013 roku około godziny 22.30, do jednego z lokali w Krakowie, zadzwoniła osoba, która poinformowała o podłożeniu tam bomby. Następnie, pracownica Pubu, odebrała jeszcze dwa takie połączenia. O zdarzeniu poinformowana została manager lokalu, która zdecydowała o konieczności zawiadomienia Policji.

Następnie o zdarzeniu powiadomiona została Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe. Z ruchu wyłączono część ulicy św. Jana. Na miejsce przybyła policyjna jednostka pirotechniczna wraz z wytresowanym psem - do wykrywania materiałów wybuchowych.

W toku czynności ustalono osobę, która dzwoniła i informowała o podłożeniu bomby.

            Przesłuchana w charakterze podejrzanej Helena S. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i oświadczyła, iż żałuje tego co zrobiła. Wyjaśniła, że jej zachowanie miało stanowić żart, zrobiony córce, zatrudnionej w tym Pubie. Złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze (1 rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 3 lata oraz grzywnę) i taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu.

Aktualności