Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Informacja dot. działań prokuratury wobec używających przemocy do interweniujących policjantów w dniu 13.04.14.

W dniu dzisiejszym / 15.04.14/, w Prokuraturze Rejonowej w Krakowie - Nowej Hucie,  zostało wszczęto śledztwo w sprawie dopuszczenia się, w dniu 13 kwietnia 2014 roku w Krakowie, poprzez użycie przemocy polegającej na: napieraniu na kordon utworzony przez funkcjonariuszy Policji, szarpaniu za  mundur, odpychaniu rękoma oraz napieraniu na oznakowany radiowóz, rzucaniu w jego kierunku kamieniami, kopaniu w karoserię radiowozu oraz użyciu środka obezwładniającego w postaci gazu pieprzowego, czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji. Prokurator wydał postanowienia o przedstawieniu zarzutów łącznie 10 podejrzanym, w tym 9 osobom o dopuszczenie się czynnej napaści na 6 policjantów podczas i w związku z pełnieniem przez tych funkcjonariuszy obowiązków służbowych polegających na zabezpieczaniu meczu piłkarskiego rozgrywanego pomiędzy drużyną piłkarską KS Wróżenie, a drużyną KS Szreniawa Koszyce, w celu zmuszenia  interweniujących funkcjonariuszy  Policji do zaniechania prawnej czynności służbowej polegającej na zatrzymaniu dwóch osób, działając publicznie, bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego, co stanowi występek o charakterze chuligańskim. W wyniku używania wymienionej wyżej przemocy każdy z interweniujących funkcjonariuszy Policji doznał obrażeń ciała np. urazu powłok głowy, skręcenia i naderwania palców ręki , rany ciętej  dłoni,  stłuczenia barku i ramienia i inne. Obrażenia te naruszyły prawidłowe funkcjonowanie czynności narządów ciała pokrzywdzonych  policjantów na czas trwający  poniżej  7 dni .

Dwóm z tych podejrzanych: Dariuszowi G. i Piotrowi L. dodatkowo zostały przedstawione zarzuty kierowania słów powszechnie uznanych z obelżywe, czym znieważyli interweniujących funkcjonariuszy podczas i w związku  z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych,  przy czym czynu tego dopuścili się działając publicznie, bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego, co stanowi występek o charakterze chuligańskim. Dariuszowi G. oraz Robertowi K. zostały przedstawione również zarzuty dotyczące rozbicia  bocznej szyby / Dariusz G. rzucił w nią kamieniem, a Robert K. uderzał łokciem /  w oznakowanym radiowozie  Policji , czym spowodowali szkodę w wysokości co najmniej 420 zł  w mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,  przy czym czynu tego dopuścili się działając publicznie, bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego, co stanowi występek o charakterze chuligańskim.

 Mateuszowi L. - / dziesiątemu podejrzanemu / przedstawiono zarzuty:

grożenia uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia jednemu z interweniujących funkcjonariuszy Policji oraz używania wobec niego przemocy poprzez szarpanie za mundur,  kilkukrotne kopnięcie pokrzywdzonego w bark i szyję,  w celu zmuszenia tego policjanta do zaniechania prawnej czynności służbowej polegającej na jego zatrzymaniu. Spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci skręcenia i naderwania palców ręki , rany ciętej lewej dłoni,  które to obrażenia naruszyły prawidłowe funkcjonowanie czynności narządów ciała pokrzywdzonego na czas trwający  poniżej  7 dni. Znieważał też tego policjanta. Mateuszowi L. grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Pozostałym podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do lat 10.  Wobec 6 podejrzanych prokurator zastosował dozory policji, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów lub z zakazem wydania takiego dokumentu oraz zakazy stadionowe. Natomiast wobec 3 podejrzanych prokurator skierowal wnioski o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Sąd podzielił stanowisko prokuratury i takie środki zastosował.

 

Aktualności