Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Informacja o skierowanym do sądu akcie oskarżenia dotyczącym pobicia i innych czynów.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta oskarżyła Rafała B. o pobicie, w dniu 1 lipca 2014 roku, pokrzywdzonego, a czyn ten miał charakter chuligański oraz o kierowanie pod jego adresem gróźb pozbawienia życia i zdrowia. Jego znajomi  (2 osoby) zostali oskarżeni o kierowanie gróźb pozbawienia życia i zdrowia pod adresem pokrzywdzonego. Groźby te miały wywrzeć wpływ na pokrzywdzonego w związku ze złożonym przez niego zawiadomieniem o pobiciu (miały na celu skłonić pokrzywdzonego do wycofania złożonego zawiadomienia i zeznania). W dniu 1 lipca 2014 r. około godziny 19.00 pokrzywdzony wyszedł z mieszkania i udał się do sklepu. Po wyjściu z klatki ktoś rzucił w jego kierunku deską, a nadto krzyknął wulgarnie. Nie oglądał  się za siebie i poszedł dalej. Około 2 m przed wejściem do sklepu został zaatakowany od tyłu, otrzymał cios w okolice nosa, kiedy się obrócił zauważył trzech mężczyzn. Wszyscy rzucili się na niego i zaczęli go bić i kopać po całym ciele. Pokrzywdzony próbował schronić się w sklepie, ale drzwi od strony zaplecza były zamknięte. Na miejscu zdarzenia pojawił się jego brat, który próbował odciągnąć sprawców, z okna zaś krzyczała matka, która też zawiadomiła Policję. W pewnym momencie jeden z mężczyzn  przestał go bić i odszedł, a za nim oddalili się pozostali.

Podczas penetracji osiedla ujęto trzech mężczyzn: w tym Rafała B.  Materiały procesowe dot. 2 innych podejrzanych w tej sprawie wyłączono do odrębnego prowadzenia. Pokrzywdzony podczas zdarzenia w dniu 1 lipca 2014r. doznał obrażeń w postaci: stłuczenia głowy, twarzoczaszki i klatki piersiowej, które naruszyły czynności ciała pokrzywdzonego na okres trwający nie dłużej niż 7 dni.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał B. przyznał się do zarzutu pobicia pokrzywdzonego zaznaczając jednak, iż działał sam. Był pijany, między nim i pokrzywdzonym doszło do wymiany słownej i zdenerwował się.

W dniu 2 lipca 2014 r. pokrzywdzony zgłosił na Policji, że został zaczepiony przez trzech mężczyzn, którzy powiedzieli mu, aby lepiej nie zgłaszał pobicia, zaczęli mu grozić, że go dopadną. W nocy z 3 na 4 lipca 2014 r. w godzinach nocnych groził mu również Rafał B.

Rafał B. końcowo przyznał się do popełnienia również tego czynu, oświadczył, że przemyślał sobie całą sytuację i jest przekonany że powodem tych zdarzeń był alkohol.  Wyraził skruchę i wolę dobrowolnego poddania się karze. Taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu (kara łączna 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 5 lat, dozór kuratora).

Rafał B. był już karany za przestępstwo z art. 226 §1 kk. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil T. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Kamil T. był już karany za przestępstwo z art. 190§ 1 kk i art. 216 §1 kk. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Damian S. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Damian S. nie był dotychczas karany. Kamilowi T. i Damianowi S. grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Materiał procesowy dotyczący udziału 2 innych osób w pobiciu pokrzywdzonego wyłączono do odrębnego postępowania.


Aktualności