Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Informacja o skierowanym do sądu wniosku.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Krowodrzy skierowała do Sądu wniosek o umorzenie prowadzonego postępowania przeciwko Markowi W. i orzeczenie umieszczenia w/wym. w zamkniętym zakładzie leczniczym. Markowi W. przedstawiono zarzut, że w okresie od dnia 30 listopada 2014 roku do dnia 3 grudnia 2014 roku w Krakowie, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, poprzez zamieszczanie wpisów na internetowym portalu społecznościowym zawierających informacje o czynionych przygotowaniach do podłożenia ładunków wybuchowych w Galerii Krakowskiej i na jednym z Komisariatów Policji w Krakowie, stworzył sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia z znacznych rozmiarach, czym wywołał czynności organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego mające na celu uchylenie zagrożenia tj. o czyn z art. 224a k.k

Przesłuchany po raz pierwszy w charakterze podejrzanego Marek W. przyznał się do przedstawionego mu zarzutu, stwierdzając, że komentarze na swoim koncie na Facebooku umieszczał niejako odruchowo, w związku z lekturą artykułu w Internecie, wyładowując swoje emocje. Nie chciał jednak spełnić swoich gróźb ani nikogo skrzywdzić. Nie czynił żadnych przygotowań do zamachu.

Przesłuchany po raz kolejny przez prokuratora nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i zasadniczo zaprzeczył swej winie.

Biegli lekarze stwierdzili, że w czasie popełniania zarzucanego mu czynu miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i z dużym prawdopodobieństwem popełni podobne czyny w przyszłości. Dlatego zachodzi konieczność jego leczenia w warunkach zamkniętego zakładu leczniczego.

 

Aktualności