Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Informacja o wykonywanych czynnościach przez prokuraturę.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie, Wydział v Śledczy prowadzi śledztwo przeciwko miedzy innymi  funkcjonariuszom Policji: Sławomirowi P. i Grzegorzowi K. podejrzanym głównie o niedopełnienie obowiązków służbowych, przekroczenie uprawnień oraz pomocnictwo do czerpania korzyści majątkowych z prostytucji.

Na polecenie prokuratora z wyżej wymienionego Wydziału w dniu 8 kwietnia 2013 roku zostały zatrzymane cztery osoby, w tym dawaj funkcjonariusze Policji.

            Sławomirowi P. oraz Grzegorzowi K. przedstawiono zarzuty, że będąc funkcjonariuszami Policji i wiedzieli o istnieniu mieszkaniowej agencji towarzyskiej, prowadzonej przez podejrzana Monikę P. nie nadali, posiadanym przez siebie informacjom, biegu służbowego w celu wykrycia popełnionego przez podejrzaną przestępstwa z art. 204 kk. Nadto w toku śledztwa ustalono, że obaj podejrzani policjanci dokonywali na prośbę nieuprawnionych osób (w tym pozostałych podejrzanych) w sposób sprzeczny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, sprawdzeń szeregu osób, w dostępnych funkcjonariuszom Policji informatycznych bazach danych. 

            Z uwagi na dobro wykonywanych czynności Prokuratura nie przedstawia żadnych informacji związanych z przesłuchaniem podejrzanych.

            Wobec jednego z podejrzanych (zlecającego sprawdzenie w bazach danych) zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu i poręczenia majątkowego w kwocie dziesięciu tysięcy złotych.

            Wobec trzech podejrzanych Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Podejrzanym policjantom grożą kary pozbawienia wolności do lat 10.

Aktualności