Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Kolejny akt oskarżenia w sprawie bójki z 2013 roku w toku której w wyniku uderzenia nożem zmarła 1 osoba.

Wydział II Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Patrykowi N., ps. Hiszpan (lat 22) oskarżonemu o to, że w dniu 10 grudnia 2013 roku w Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami, zadając ciosy innym uczestnikom zdarzenia, wziął udział w bójce, używając w jej trakcie noża, narażając innych jej uczestników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz działając z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia mężczyzny zadał jednemu z uczestników zajścia cios nożem, powodując u niego obrażenia w postaci rany kłutej klatki piersiowej penetrującej do lewej jamy opłucnej, co skutkowało uszkodzeniem płuca lewego i krwotokiem do lewej jamy opłucnej, w wyniku czego nastąpił jego zgon, przy czy m skutek ten przewidywał i godził sic na jego wystąpienie,

tj. o przestępstwo z art. 148 § 1 kk i art. 159 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

W dniu 10 grudnia 2013 roku w godzinach wieczornych (przed godz. 20.00) w pobliżu garaży znajdujących się przy os. Złotej Jesieni w Krakowie doszło do umówionego spotkania kilku osób.

Wszyscy obecni, poza kierowcą, posiadali przy sobie niebezpieczne przedmioty w postaci maczet i noży. Wszyscy pasażerowie wsiedli do samochodu i udali się na teren os. Piastów. Uczestnicy spotkania będący pseudokibicami klubu piłkarskiego – TS Wisła Kraków zgromadzili się celem dokonania tak zwanego „wjazdu” na os. Piastów w Krakowie, zdominowanego przez sympatyków klubu piłkarskiego – KS Cracovia, a zatem w celu poszukiwania pseudokibiców klubu piłkarskiego – KS Cracovia, a następnie wywołania z nimi bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi.

Gdy dojechali na os. Piastów, grupa ta przemieściła się w kierunku południowym w poszukiwaniu pseudokibiców KS Cracovia. Grupa dotarła na os. Mistrzejowice Nowe, gdzie na łące, na tyłach parkingu znajdującego się pomiędzy blokami nr 10 i 13 napastnicy zatrzymali się na kilka minut w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków.

Wówczas od strony os. Piastów nadeszły 3 osoby będące pseudokibicami klubu piłkarskiego KS Cracovia. Pojawienie się ich w tym czasie na miejscu zdarzenia było zamierzonym działaniem, albowiem doskonale wiedzieli, ze na teren ich osiedla wtargnęła grupa uzbrojonych pseudokibiców TS Wisła i postanowili wziąć udział w starciu, wychodząc im naprzeciw.

Pokrzywdzony nie był w tym czasie już „czynnym” pseudokibicem i nie posiadał żadnych niebezpiecznych przedmiotów, pozostali mieli maczetę i pałkę. Wymienieni nie wycofali się pomimo wyraźnej przewagi liczebnej pseudokibiców Wisły – przeciwnie ruszyli w ich stronę. Dzielący obie grupy dystans ich członkowie pokonali biegnąc. Wówczas doszło pomiędzy nimi do bójki, w trakcie której obie strony były w równym stopniu aktywne. Członkowie obu grup używali w trakcie starcia niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet i noża.

Gdy pokrzywdzony na chwilę obrócił się do przeciwników plecami, to wtedy podbiegł do niego Patryk N. i zadał mu cios nożem w plecy, powodując u niego obrażenia w postaci rany kłutej klatki piersiowej.

Następnie trzej pseudokibice Cracovii rzucili się do ucieczki w stronę os. Piastów w Krakowie. Po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów pokrzywdzony nie był w stanie dalej uciekać. Wezwana na miejsce załoga pogotowia ratunkowego udzieliła mu pierwszej pomocy. Nieprzytomnego pokrzywdzonego odwieziono do Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Pomimo wykonywanych zabiegów resuscytacyjnych pokrzywdzony zmarł w Szpitalu.

Patryk N. nóż, którym zadał cios pokrzywdzonemu porzucił w pobliżu miejsca zdarzenia.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Patryk N. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Przyznał się do udziału w bójce ale nie zabójstwa pokrzywdzonego.

Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności