Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Komisja Majątkowa...

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej, CBA Delegatura w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia odszkodowań w toku postępowań prowadzonych przez Komisję Majątkową działającą na podstawie Ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Postępowanie to obejmuje w szczególności wnioski Parafii p.w. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach oraz Zgromadzenia Księży Misjonarzy a Paulo w Krakowie.

W związku z tą sprawą – w poszczególnych wątkach - przedstawiono zarzuty sześciu osobom tj. Markowi P. – pełnomocnikowi Parafii w Kętach, współprzewodniczącemu Komisji Majątkowej Mirosławowi P., Dyrektorowi Administracyjnemu Zgromadzenia Księży Misjonarzy a Paulo Krzysztofowi W.  oraz trzem rzeczoznawcom majątkowym.

Pełnomocnikowi Parafii prokurator przedstawił zarzut oszustwa w związku z przedłożeniem Komisji Majątkowej w 2007 roku poświadczającego nieprawdę operatu szacunkowego. Dotyczył on wyceny utraconych przez Parafię w Kętach nieruchomości znacznie zawyżającego ich wartość. Ponadto obejmował także nieruchomości, które nie powinny podlegać wycenie, ponieważ zostały wcześniej sprzedane, bądź przyznano już za nie odszkodowanie. Doprowadziło to do wypłaty odszkodowania w wysokości ponad 2 milionów 200 tysięcy złotych. Zarzut oszustwa usłyszał także współprzewodniczący Komisji Majątkowej w związku z wprowadzeniem pozostałych członków zespołu orzekającego Komisji Majątkowej w błąd co do wartości należnego  odszkodowania.

Dyrektorowi  Administracyjnemu Zgromadzenia  przedstawiono zarzut doprowadzenia Komisji Majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości ponad 23 milionów złotych poprzez wprowadzenie w błąd, co do faktycznej wartości utraconych przez Zgromadzenie parcel oraz faktycznej wartości nieruchomości zamiennych.

Zarzuty udzielenia pomocy w doprowadzeniu Komisji Majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przedstawiono trzem rzeczoznawcom majątkowym.
Tym podejrzanym przedstawiono również zarzuty poświadczenia – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – nieprawdy w operatach szacunkowych nieruchomości poprzez zawyżanie wartości nieruchomości utraconych i zaniżanie wartości nieruchomości zamiennych.

 

Aktualności