Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Kradzież stali z terenu hali produkcyjnej

W Prokuraturze Rejonowej Kraków – Nowa Huta prowadzone jest postępowanie przeciwko 8 podejrzanym, którym zarzucono w różnych konfiguracjach osobowych, kradzież blachy stalowej przygotowanej do wysyłki w ilości ok. 25 ton o wartości 100000 zł z terenu hali produkcyjnej mieszczącej się w Krakowie, to jest o przestępstwo z art. 278§1 kk.

Jak ustalono dotychczas, w dniach 7 i 14 grudnia 2016 roku z terenu hali produkcyjnej zakładu, skradziono 25 ton blachy stalowej przygotowanej do wysyłki. Udział w przestępstwie wzięło 4 pracowników firmy ochraniającej zakład, 2 pracowników zakładu pokrzywdzonego przestępstwem oraz 2 pracowników  firmy transportowej, której samochód ciężarowy przewoził skradzioną blachę. Wedle dotychczasowych ustaleń, pracownicy ochrony (wbrew obowiązującym zasadom) wpuścili na teren zakładu samochód ciężarowy, którego kierujący nie posiadał stosownych dokumentów na wjazd na teren zakładu, zaś po załadunku wypuścili ten sam pojazd z terenu zakładu bez stosownej kontroli i odebrania niezbędnych dokumentów, a nadto wjazd i wyjazd pojazdu nastąpił bramą nieprzeznaczoną do poruszania się pojazdów należących do klientów firmy (z pominięciem między innymi wagi, na której w takich przypadkach waży się pojazdy po wjeździe i przed wyjazdem z terenu zakładu). W załadunku skradzionej blachy uczestniczyło dwóch pracowników zakładu, w tym suwnicowy, który załadował blachę na samochód ciężarowy.

Skradzionej blachy nie zdołano odzyskać i trwają obecnie jej poszukiwania. Zatrzymanym ośmiu osobom przedstawiono zarzuty z art. 278§1 kk, po czym do zarzucanych im przestępstw przyznało się jedynie 3 pracowników firmy ochroniarskiej, z których jeden organizował i namówił do udziału w przestępstwie dwóch pozostałych ochroniarzy – za co otrzymali oni po około 2000 zł. Pozostali zatrzymani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano dozory Policji i poręczenia majątkowe, a nadto dokonano u wszystkich podejrzanych zabezpieczeń majątkowych w postaci pojazdów oraz gotówki.

Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Aktualności