Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Napadali na starsze osoby

W Prokuraturze Rejonowej Kraków - Prądnik Biały zarejestrowane jest postępowanie w sprawie włamań dokonywanych na szkodę osób starszych. W dniu 6 marca 2017 roku Policja dokonała zatrzymania pięciu osób narodowości romskiej podejrzewanych o dokonywanie rozbojów i kradzieży na szkodę osób starszych na terenie małopolski oraz innych południowych województw. Na podstawie zgromadzonych przez policję materiałów w dniu 8 marca 2017 roku przedstawiono zatrzymanym zarzuty dokonania w różnym składzie osobowym kradzieży, rozbojów i innych czynności na szkodę osób pokrzywdzonych i tak:

- wobec Małgorzaty C. dwa zarzuty dokonania rozboju, jeden kradzieży na szkodę osób pokrzywdzonych (łączna kwota zagarniętych pieniędzy 23,200 zł) oraz zarzut naruszenia miru domowego.

- wobec Korneli K. dwa zarzuty kradzieży, jeden rozboju na szkodę osób  pokrzywdzonych (łączna kwota zagarniętych pieniędzy 10,570 zł oraz waluty w kwocie 400 USD i 300 EURO.

- wobec Henryka K. zarzut dokonania rozboju na osobie pokrzywdzonej i zaboru w celu przywłaszczenia pieniędzy i złotego łańcuszka o łącznej wartości 13,250 zł

- wobec Balbiny M. dwa zarzuty rozboju i kradzieży na szkodę osób pokrzywdzonych (łączna kwota zagarniętego mienia 15,500 zł, 400 USD i 300 EURO

- wobec Janiny W. zarzut dokonania rozboju i zagarnięcia mienia w kwocie 12,500 zł na szkodę osoby pokrzywdzonej

Przestępstwa rozboju dokonywane były poprzez wykręcanie rąk, przytrzymywanie, grożenie pozbawieniem życia a następnie zabieraniu na szkodę osób pokrzywdzonych pieniędzy i waluty oraz innych wartościowych przedmiotów. Podejrzani działali od grudnia 2016 roku do marca 2017 roku. Jeździli samochodem osobowym na terenach południowej Polski i w mniejszych miejscowościach widząc nieodnawiane domy zakładając, że są tam starsze osoby, próbowali wejść do środka nie pytając się  i tam odwracali uwag właścicieli, przytrzymując, grożąc, wykręcając ręce zabierali znalezione w pomieszczeniach pieniądze.

Po przedstawieniu zarzutów nie przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy Wydział II Karny zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Aktualności