Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Napadali w rejonie ul. Opolskiej.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Prądniku Białym oskarżyła 2 młodych mężczyzn Eryka D. (19 lat) i Rafała H. (20 lat) o dokonanie 5 rozbojów oraz usiłowanie popełnienia 1 rozboju. Wszystkie czyny miały miejsce we wrześniu 2012 r. i  tak:

1.)    13.09. – ok. godz. 23.30 pokrzywdzony wracał do domu. W okolicy ul. Opolskiej usłyszał szelest, a następnie zobaczył idących za nim szybkim krokiem 2 mężczyzn z założonymi na głowę kapturami. Jeden z nich złapał go za ramię, zażądał pieniędzy, a drugi trzymał w ręce jakiś przedmiot. Gdy powiedział, że nie ma  gotówki, zażądali wydania portfela i po jego przeglądnięciu zażądali wydania zegarka i obrączki. Po otrzymaniu tych rzeczy – sprawcy uciekli. Pokrzywdzony poniósł stratę o wartości 950 zł.

2.)    15.09. – ok. godz. 22.00 pokrzywdzony szedł za ekranami dźwiękochłonnymi przy ul. Opolskiej, kiedy podeszło do niego 2 młodych mężczyzn. Mieli na głowach kaptury oraz twarze zasłonięte chustkami. Jeden z nich miał w ręce gumowy młotek z elementami metalowymi lub tłuczek, drugi miał pojemnik z gazem. Zażądali wydania pieniędzy, biżuterii, telefonu i wartościowych przedmiotów, a w razie odmowy zagrozili pobiciem. Obawiając się o swoje bezpieczeństwo pokrzywdzony dał im portfel z pieniędzmi w wysokości ok. 250 zł, telefon o wartości 300 zł. Za zgodą napastników wyjął z telefonu kartę SIM.

3.)    21.09. – ok. godz. 21 – pokrzywdzony wracał z kina do domu i na wysokości kładki przy ul. Opolskiej podeszło do niego 2 zamaskowanych mężczyzn. Jeden z napastników złapał pokrzywdzonego i odwrócił go w swoją stronę, następnie pchnął na barierkę. Pokrzywdzony zauważył wtedy, ze napastnik ma nóż typu „scyzoryk” ostrzem skierowanym w jego stronę. Usłyszał też żądanie wydania telefonu i portfela co zrobił. Wartość szkody wycenił na kwotę 780 zł.

4.)    21.09. ok. godz. 23 pokrzywdzony wracał z pracy. W rejonie ul. Opolskiej został zaatakowany przez 2 mężczyzn, w wyniku czego upadł. Widział nad sobą napastnika z twarzą zasłoniętą szalikiem, na głowę miał założony kaptur. Uderzył on pokrzywdzonego w twarz i kopnął w tułów, a następnie użył gazu . Napastnicy zażądali wydania telefonu i portfela, co pokrzywdzony zrobił. Po zabraniu tych rzeczy został jeszcze kopnięty w brzuch oraz w plecy. Łączna wartość szkody jaką poniósł pokrzywdzony wyniosła ok. 200 zł. W wyniku uderzeń i kopnięć pokrzywdzony doznał ogólnego potłuczenia, które biegli uznali za naruszające czynności jego narządów ciała na czas krótszy niż 7 dni.

5.)    22.09. ok. godz. 1 przy kładce na ul. Opolskiej do pokrzywdzonego podbiegło 2 zamaskowanych mężczyzn. Jeden z nich pchnął go tak, że pokrzywdzony upadł, następnie użyty został wobec niego gaz łzawiący i wówczas zażądali wydania telefonu komórkowego oraz pieniędzy. Pokrzywdzony był też kopany i uderzony, jeden z napastników przeszukiwał jego odzież i wyciągnął telefon komórkowy, o wartości ok. 100 zł. Gdy pokrzywdzony usiłował uniemożliwić zabranie mu telefonu został mocno uderzony w twarz i sprawcy zbiegli. Biegli uznali obrażenia pokrzywdzonego za naruszające czynności jego narządów ciała na czas krótszy niż 7 dni.

 

6.)    23.09. pokrzywdzony wracał po godz. 2 do swojego miejsca zamieszkania i w rejonie kładki przy ul. Opolskiej został zaatakowany przez napastnika, który go przewrócił. Widział założoną kominiarkę oraz pojemnik z gazem, który został użyty wobec niego. Napastnik zażądał wydania portfela. Pokrzywdzony zaczął uderzać napastnika trzymanym parasolem i udało mu się udaremnić ten napad. Napastnik uciekł do samochodu, w którym czekał Rafał H. i odjechali.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, Rafał H. zaprzeczył, by dysponowali nożem. Potwierdził, że w podczas zdarzenia w dniu 15.09 jego kolega miał drewniany młotek do mięsa, jednak nie używał go. Nie byli dotychczas karani. W toku śledztwa członkowie rodzin oskarżonych podjęli kroki celem naprawienia szkód przez nich wyrządzonych pokrzywdzonym. Grożą im kary pozbawienia wolności do lat 15.

Aktualności