Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Następny akt oskarżenia w sprawie załatwiania praw jazdy

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała akt oskarżenia w sprawie załatwienia pozytywnych wyników egzaminów w MORD w Nowym Sączu, w zamian za wręczane korzyści majątkowe. Postępowanie to zostało zainicjowane materiałami uzyskanymi przez KMP w Tarnowie.

Aktem oskarżenia objęto 15 osób w tym właściciela jednej ze szkół jazdy w Nowym Sączu, kobietę pośredniczącą w załatwianiu praw jazdy, która przedstawiała się jako funkcjonariusz Policji, oraz 13 osób, które starały się o załatwienie dla siebie prawa jazdy bez udziału w egzaminie. Ewa R. proponowała załatwienie praw jazdy w zamian za kwoty od 2 – 9 tys. zł.

Oferowała też załatwianie korzystnych wyroków sądu w sprawach o wykroczenia.

Do skutku doszły jedynie przypadki załatwienia praw jazdy dla części oskarżonych, którzy oto się starali. Nie doszły natomiast do skutku żądane inne sprawy związane z oferowanymi propozycjami pracy czy załatwienia wyroku w sądzie. Ewa R. nie miała takich możliwości. Jednak powołując się na swoje wpływy proponowała za załatwienie tych spraw korzyści majątkowe. Łącznie przyjęła 55 490, zł, przy czym 49 840 zł przekazała właścicielowi szkoły jazdy, a resztę zostawiła dla siebie.

Arkadiusz O. właściciel szkoły jazdy częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Pozostali oskarżeni przyznali się do wszystkich zarzucanych im przestępstw, a 9 z nich dobrowolnie poddało się karze (kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby oraz grzywny).

Pozostałym oskarżonym grożą  kary pozbawienia wolności do lat 8.

Arkadiusz O. został już skazany w 2013 roku za popełnienie identycznych jak obecnie czynów.

Aktualności