Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Nie jechał bezpiecznie, uderzył w wiatę przystanku.

O umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym oskarżyła Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta Grzegorza K. W dniu 28 marca 2011 roku wymieniony nie zachował obowiązku jazdy z bezpieczną prędkością, w wyniku czego utracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał poza krawędź jezdni uderzając w ogrodzenie oddzielające przystanek tramwajowy od jezdni oraz w wiat przystanku, a następnie wjechał na przystanek tramwajowy. Nieumyślnie w ten sposób spowodował bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruch lądowym zagrażającemu życiu lub zdrowiu wielu osób znajdujących się na przystanku. Jedna z osób pokrzywdzonych doznała obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni trwający.

W tym czasie na przystanku oczekiwał na możliwość odjazdu tramwaj linii 21, a na przystanku pod wiatą była nieustalona grupa pasażerów, w tym pokrzywdzona. Pasażerowie widząc zbliżający się pojazd oskarżonego, który przebił barierę ochronną podjęli ucieczkę w kierunku tramwaju, za wyjątkiem pokrzywdzonej, którą samochód oskarżonego potrącił.

W sprawie tej zaciągnięto opinii biegłego sądowego z zakresu technicznej i kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych, który wskazał, że nieprawidłowe zachowanie Grzegorza K. było bezpośrednią przyczyną zaistnienia wypadku. Nie zachował on, na prostym odcinku drogi, obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą mu panowanie nad pojazdem, w tym z uwzględnieniami warunków w jakich odbywał się ruch.

W wyniku tego utracił panowanie nad pojazdem, gdzie doprowadził do potrącenia pieszej.

Grzegorz K. przyznał się do popełnienia czynu – sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Nie był dotychczas karany sądownie. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Aktualności