Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Nieudana próba uzyskania danych z kart płatniczych.

29-05-2009

Dwóch obywateli Bułgarii zostało oskarżonych przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie Śródmieście- Wschód m.in. o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jeden z krakowskich banków. Działając wspólnie, czynili przygotowania do podrobienia kart płatniczych, poprzez zainstalowanie na bankomacie nakładki kopiującej numery PIN oraz dane z pasków magnetycznych kart płatniczych. Zainstalowali również kamerę, umożliwiającą odczytanie numerów PIN oraz ścieżki z paska magnetycznego kart bankomatowych. Zamierzonego skutku nie osiągnęli z uwagi na zatrzymanie.
Mężczyźni przyjechali do Polski 27 marca 2009 r. w celu poszukiwania bankomatów, na których można było zainstalować nakładki do sczytywania danych z kart bankomatowych. Po rozpoznaniu miejsca, powrócili do Krakowa w nocy z 3 na 4 kwietnia 2009 r. i w dniu 4 kwietnia zamontowali stosowne urządzenie na jednym z bankomatów. Skopiowane w ten sposób dane z kart bankomatowych klientów banku miały zostać przesłane do laptopa i zgrane na nośnik USB. Tak zebrany materiał oskarżeni zamierzali przesłać za pośrednictwem kierowcy autobusu jadącego do Bułgarii do nieustalonych zleceniodawców. Na skutek błędnego zainstalowania urządzenia, dane z kart bankomatowych nie zostały zgrane. Po zdjęciu nakładki z bankomatu zostali ujęci. Podczas zatrzymania podjęli próbę ucieczki wyrzucając tzw. skimmer – urządzenie do skanowania danych z pasków magnetycznych kart płatniczych. Urządzenie to zabezpieczono na potrzeby prowadzonego postępowania.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa i złożyli wyjaśnienia. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Celem zabezpieczenia grożącej oskarżonym kary grzywny prokuratura zastosowała zabezpieczenia majątkowe poprzez zajęcie pieniędzy oraz samochodu marki Audi A3. Za przestępstwo to grozi obu oskarżonym kara pozbawienia wolności do lat 8.

Aktualności