Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Odpowie za fałszywy alarm bombowy.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu zakończyła postępowanie skierowanym do sądu aktem oskarżenia przeciwko Piotrowi G. (ur. 1978 r.)

Wymieniony w dniu 26 stycznia 2013 roku w Krakowie, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje zawiadomił o zdarzeniach, które zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach – w postaci podłożonych ładunków wybuchowych na terenie marketów TESCO w Krakowie, czym wywołał czynności policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego mającego na celu uchylenie tych zagrożeń.

26 stycznia Br. ok. godz. 16 operator w Centrum Powiadamiania Ratowniczego w Krakowie odebrał telefon i usłyszał informację o podłożonej bombie w hipermarketach TESCO w Krakowie, która ma eksplodować za pół godziny. Zostały zawiadomione służby ratunkowe, przeprowadzono ewakuację obu budynków i przynależnych do nich parkingów.

Następnie z pomocą policyjnej grupy minersko-pirotechnicznej i przy udziale psów tropiących, obiekty poddano dokładnemu przeszukaniu, w wyniku którego nie ujawniono niebezpiecznych przedmiotów. W akcji uczestniczyło kilkanaście jednostek służb ratunkowych, objęła ona łącznie około 1000 ewakuowanych osób, zaś szacowane straty obydwu hipermarketów – zgodnie z deklaracjami kierownictwa sklepów – wyniosły ponad 160.000 zł.

Piotr G. przesłuchiwany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyjaśnił, ze pamięta że kupił po pracy 2 piwa, wypił je w domu i obudził się ok. godz. 23. Nie pamiętał co się wcześniej wydarzyło. Podał też, że jest uzależniony od alkoholu, ma problemy rodzinne i żałuje czynu, którego się dopuścił. Nadto dobrowolnie poddał się karze i taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do sądu (kara 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 5 lat próby, zobowiązanie się do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu i grzywna.

Aktualności