Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Okradali osoby starsze

            Prokuratura Rejonowa Kraków Krowodrza skierowała akt oskarżenia przeciwko Danucie P., Andrzejowi R., Ireneuszowi M. zarzucając im, iż w okresie od maja 2014 roku do czerwca 2014 roku działając wspólnie w Krakowie i Łodzi zabrali na szkodę 5 osób pokrzywdzonych dowód osobowy, legitymacje emeryta, kosmetyczkę i pieniądze w łącznej kwocie 7 tys. zł oraz  Danucie P. że działając wspólnie z nieustaloną osobą w maju 2014 roku w Łodzi okradła dwie osoby na kwotę ponad 4500 zł, a Ireneusza M. iż zabrał w tym samym czasie na szkodę 2 osób biżuterię i pieniądze o łącznej wartości ponad 5700 złotych.

            Mechanizm działania oskarżonych był taki, że typowali oni na osiedlach mieszkaniowych osoby starsze a następnie szli za tymi osobami do miejsca ich zamieszkania i przez domofon lub bezpośrednio przy klatce schodowej rozmawiali z nimi i przedstawiając się jako pracownicy administracji, firm wodociągowych, gazowni dostawali się do mieszkań pokrzywdzonych pod pretekstem badań instalacji wodnych lub gazowych. Jeden lub dwóch sprawców wchodziło do mieszkania z ofiarą absorbując jej uwagę rozmową, starając się odciągnąć ją od głównych pomieszczeń mieszkalnych, a czasem także ustalić gdzie dana osoba przechowuje pieniądze np. prosząc o rozmienienie banknotu o większym nominale. W czasie bowiem, gdy część sprawców przebywała w towarzystwie pokrzywdzonej, inny ze sprawców przeszukiwał mieszkanie, dokonując przywłaszczenia zwykle drobnych a wartościowych rzeczy – głównie gotówki i biżuterii. Pokrzywdzone osoby zwykle nie miały świadomości, że jeszcze jakieś inne osoby towarzyszą tym, które przebywają w ich obecności.

            Przesłuchani w charakterze podejrzanych sprawcy w części przyznali się do popełnienia zarzucany im czynów. Byli też karani sądownie. Za te czyny grozi im kara do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Aktualności