Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni m.in. za podrabianie banknotów 100 zł.

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 8 osobom.

Zdzisław N., Ireneusz M. zostali oskarżeni o podrobienie polskich pieniędzy w ilości 82 sztuk banknotów o nominałach 100 zł oraz czynienie przygotowań do podrobienia polskich pieniędzy w ilości co najmniej 528 sztuk banknotów. Zdzisław N. dostarczył podrobione banknoty współoskarżonym Wiolecie W., Adamowi P. i Tadeuszowi K. i innym nieustalonym osobom, by te banknoty puścili w obieg (służyły jako zapłata za drobne zakupy), podżegał te osoby do popełnienia przestępstwa – puszczenia w obieg tych banknotów. Ireneusz M. puścił w obieg co najmniej 4 podrobione banknoty 100 złotowe         ( dokonywał nimi zapłaty za towary).

Oskarżony Michał K. pomógł w/wym. w ten sposób, że woził ich samochodem na miejsca spotkań i  produkcji banknotów, uczestniczył w spotkaniach oraz brał udział w wynajęciu dla nich lokali mieszkalnych mając świadomość, że uczestniczy w procederze podrabiania banknotów. Podżegał również Wiolettę W. do puszczenia w obieg podrobionych banknotów 100 złotowych.

Wioletta W., Urszula M. i Martyna S. w dniu 23.12.2011 r. w miejscowości pod Krakowem – puściły w obieg co najmniej 4 podrobione banknoty 100 złotowe. Płaciły za zamówione towary tymi banknotami, otrzymywały resztę, przez co doprowadziły pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej wysokości 400 zł.

Nadto Urszula M. w dniach 23-27.12.2011 r. usiłowała puścić w obieg podrobiony banknot 100 złotowych. Banknot ten chciała rozmienić w jednym ze sklepów, jednak celu nie osiągnęła ze względu na odmowę przyjęcia banknotu przez pracowników sklepu.

Oskarżony Adam P. – przyjął od Zdzisława N. co najmniej 2 podrobione banknoty 100 złotowe z zamiarem puszczenia ich w obieg wiedząc, że nie są one autentyczne, a Tadeusz K. – usiłował puścić w obieg banknot podrobiony, chciał nim zapłacić w sklepie lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na odmowę przyjęcia banknotu.

Michał M. został oskarżony również o dokonanie:

- 22 kradzieży rynien spustowych miedzianych, poprzez ich oderwanie od różnych kościołów na terenie woj. małopolskiego i świętokrzyskiego w okresie od 1.09.2010 r. do 10.12.2010 r. Łączna wartość szkody wyrządzonej tymi czynami wynosi  ok. 95.432 zł.

- 4 kradzieży z włamaniem i 2 usiłowania kradzieży z włamaniem w okresie od 30.12.2010 r. do 22.01.2011 r. w Olkuszu i Sosnowcu.

Zwykle po wyłamaniu drzwi wejściowych włamywał się do mieszkań skąd zabierał złotą biżuterię, telefony komórkowe, laptopy, pieniądze i inne wartościowe przedmioty.

Wioletta W., Urszula M., Martyna S. i Adam P. przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu (kary 1 rok i 6 m-cy oraz 1 rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby wynoszący 4 lata lub 3 lata, grzywny). Do popełnienia zarzucanych czynów przyznał się Zdzisław N. i Michał K. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Zdzisławowi N. i Ireneuszowi M., Michałowi K. grożą kary pozbawienia wolności od 5 do 15 lat albo kara 25 lat pozbawienia wolności.

Tadeuszowi K. grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Aktualności