Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o dokonanie rozboju w czasie meczu piłkarskiego.

4 młodych mężczyzn oskarżyła Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza, o to, że w dniu 7 grudnia 2014 r. na stadionie drużyny piłkarskiej Wisły Kraków w Krakowie w czasie meczu między drużynami Wisły Kraków i Lecha Poznań, działając wspólnie i w porozumieniu, używając przemocy poprzez uderzenie pokrzywdzonego pięścią w twarz, wyrażając groźbę użycia przemocy poprzez demonstrowanie swojej przewagi liczebnej, plując na niego, dokonali kradzieży należącego do niego mienia w postaci szalika klubowego o wartości około 30 zł, działając przy tym publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o przest. z art. 280 §1 k.k w zw. z art. 57a §1 k.k.

Pokrzywdzony w obecności swej żony kibicował na stadionie Wisły Kraków w Krakowie rozgrywkom między drużynami Wisły Kraków i Lecha Poznań. Miał na sobie szalik klubowy w barwach zespołu piłkarskiego Lecha Poznań. W pewnym momencie zachował się w sposób, który nie spodobał się osobom wykonującym nieformalną władzę na trybunach – określających się, jako Wisła Sharks.

Prawdopodobnie przyczyną tej interwencji był fakt, że pokrzywdzony próbował pomóc jednemu z kibiców wejść na sektor. Wtedy podszedł do niego przedstawiciel bojówki – oskarżony Robert B. i uderzył go w twarz. Podeszli do niego również inni - w tym wykonujący zwykle na stadionie rolę ,,flagowych”, odpowiedzialni za oprawę meczów, tj. Tomasz G., Dominiki S. oraz Marek Z . Wskazane osoby krzyczały na pokrzywdzonego, pluły na niego. Wyrwali pokrzywdzonemu znajdujący się na jego szyi szalik klubowy, po czym odeszli, zabierając go. Atak na osobę pokrzywdzonego był na tyle gwałtowny, że spowodował interwencję rozjemczą osoby trzeciej, próbującego załagodzić sytuację. Podobnie w obronie męża stawała jego żona.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Marek Z., Robert B., Dominik Sz. I Tomasz G., nie przyznali się do postawionego im zarzutu rozboju o charakterze chuligańskim i wszyscy skorzystali z praw do odmowy składania wyjaśnień.

Marek Z. i Dominik Sz. dotychczas nie byli karani sądownie.

Robert B. był uprzednio karany, za przestępstwo spowodowania uszkodzenia ciała z art. 157 §1 k.k. / został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat oraz grzywnę /.

Tomasz G. był uprzednio karany za przestępstwo z art. 222§1kk /został skazany na grzywnę/.

Obecnie wszystkim oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 12. Wobec wszystkich oskarżonych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem uczestnictwa w meczach zespołu piłkarskiego Wisła Kraków, zakazu opuszczania kraju, a  do większości poręczenia majątkowe.

Aktualności