Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Oskarżeni o dokonanie rozboju z użyciem noża.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta oskarżyła 4 młodych mężczyzn o dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia – noża.

W dniu 7 lutego 2014 roku, w godzinach popołudniowych, pokrzywdzony udawał się na trening bokserski w Krakowie. Dojeżdżał tam tramwajem. Niósł torbę sportową. Miał również przewieszoną na pasie saszetkę z dokumentami.

Około godz. 15.07 (czas zapisu monitoringu tramwaju) wsiadł do tramwaju linii nr 14. Usiadł na fotelu pasażera, znajdującym się blisko środkowego wejścia do tramwaju i zaczął spokojnie pisać coś na swoim telefonie. Nie zwracał wówczas uwagi na otoczenie. Jak wynika z zapisu monitoringu, około 2 minuty i 40 sekund za pokrzywdzonym, z tego samego kierunku i miejsca, do pętli tramwajowej Mistrzejowice, idąc szybkim tempem, zbliżali się oskarżeni Mariusz K. i Adam Ch. Gdy zobaczyli siedzącego pokrzywdzonego (mniej więcej w połowie długości tramwaju), natychmiast zawrócili i zaczęli biec, obok siebie, w kierunku z którego przyszli. Kilkadziesiąt sekund później zaczął biec Kamil O. i Jakub J. trzymający w prawej dłoni nóż ostrzem skierowanym do góry. Mężczyźni ci po około 5 sekundach minęli się z Mariuszem K. i Adamem Ch. Moment, gdy się mijali, Mariusz K. i Adam Ch. wykorzystali na przekazanie Jakubowi J. i Kamilowi O. informacji, gdzie dokładnie siedzi pokrzywdzony. Widząc ich zachowanie, pokrzywdzony zaczął się nerwowo poruszać na siedzeniu, czegoś szukać w torbie. Jednocześnie przez okno przy którym siedział zauważył już biegnących z drugiej strony, a następnie wzdłuż tramwaju Jakuba J. i Kamila O. Nerwowo obserwował ich zbliżających się do niego. Pierwszy zaatakował pokrzywdzonego Kamil O. uderzając go pięściami po głowie, Jakub J. kopnął go w głowę. Pokrzywdzony zasłaniał głowę rękami. Kamil O. chwycił za leżącą ma podłodze torbę. Pokrzywdzony próbował ją odebrać. Kamil O. nadal ją wyszarpywał pokrzywdzonemu. Wówczas to, już w tramwaju zaczęła pokrzywdzonemu kapać krew, prawdopodobnie z obrażeń spowodowanych w okolicach nosa. Z uwagi na opór pokrzywdzonego napastnicy wywlekli go na zewnątrz tramwaju. Kamil O. dalej zadawał pięścią uderzenia pokrzywdzonemu, próbując wyrwać mu torbę, a Jakub J. zaczął zadawać Karolowi N. uderzenia nożem w okolice pośladków. Wtedy to Kamil O. zdołał mu w końcu wyszarpać torbę, po czym sprawcy uciekli.

W torbie pokrzywdzony miał rzeczy takie jak: rękawice bokserskie, ochraniacz na zęby, bandaże ochronne pod rękawice bokserskie, dres, podkoszulek, buty sportowe, pojemnik z napojem, o łącznej wartości 200 zł.

W wyniku uderzeń pokrzywdzony doznał stłuczenia nosa, krwiaków podskórnych okolic podoczodołowych, które to obrażenia naruszyły prawidłowe funkcjonowanie uszkodzonych narządów ciała na okres poniżej dni siedmiu oraz dwóch ran kłutych pośladka, penetrujących do miednicy mniejszej z następowym wstrząsem krwotocznym, które to obrażenia stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu w rozumieniu art. 156§1 pkt.2 kk.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Adam Ch. i Mariusz K. zanegowali swój udział w tym zdarzeniu. W wyjaśnieniach podali, że przypadkowo tam się znaleźli.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Jakub J. i Kamil O. rozpoznali się na zapisie monitoringu ale nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa. Pokrzywdzony jest sympatykiem klubu Wisły Kraków, a oskarżeni Cracovii.

Adam Ch. i Mariusz K. byli karani za przestępstwa z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii,  dodatkowo Adam Ch. za rozbój. Jakub J. pozostaje pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 159 kk i 157§1 kk (sprawa prowadzona w Prokuraturze Rejonowej Kraków – Nowa Huta). W dniu 25/26.01.2014 roku w czasie odbywającej się studniówki uczestniczył w bójce. W trakcie trwania tej bójki ugodził pokrzywdzonego nożem w udo. Do zdarzenia tego doszło również na tle animozji kibicowskich.

Wszystkim oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Są tymczasowo aresztowani.

Aktualności