Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o kradzież z włamaniem i inne czyny.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta oskarżyła 2 młodych mężczyzn: Kamila M. i Adama Ś. o dokonanie włamania do domu jednorodzinnego w dniach od 24.12.13- 10.01.14 w Pobiedniku Małym. Po wybiciu szyby w oknie sprawcy dostali się do wnętrza domu skąd zabrali kosę spalinową  o wartości 700 zł, bezprzewodowy czajnik elektryczny o wartości 350 zł, radio z CD o wartości co najmniej 300 zł, kuchenkę mikrofalową o wartości 1300 zł, 2 rowery o łącznej wartości 1100 zł, odkurzacz wodny o wartości 4000 zł oraz podkaszarkę o wartości co najmniej 400 zł. Łączna wartość strat pokrzywdzonej wyniosła, co najmniej 8150 zł.

Nadto Kamil K. został oskarżony o popełnienie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w dniu 25.08.2014 roku. Do rozboju doszło na jednej ze stacji LPG. Tuż przed zamknięciem do budynku przyszedł ojciec pracownicy stacji. Po chwili jednak wyszedł z budynku i czekał na córkę. Pracownica przeliczała dzienny utarg sklepu. Jej ojciec zauważył mężczyznę z kapturem na głowie, miał on zasłoniętą twarz ciemną chustką. Wbiegł do budynku, a za nim oskarżony Kamil M., który trzymał, na przemian w obydwu rękach lub w prawej ręce, siekierę z drewnianym, obuchem. Oskarżony wymachując siekierą skierował pod adresem pokrzywdzonej oraz jej ojca słowa będące żądaniem wydania pieniędzy. Z uwagi na agresywne zachowanie oskarżonego, ojciec pracownicy stacji schronił się, za otwarte przez siebie, szklane drzwi lodówki z napojami. Następnie rzucił w jego kierunku swój portfel, wewnątrz którego znajdował się dowód osobisty oraz legitymacja honorowego  dawcy krwi. Kamil M. nadal żądał od pokrzywdzonej wydania pieniędzy cały czas wymachując trzymaną w rekach siekierą. Wtedy to, pokrzywdzona, która schroniła się za ladą sklepową, wyjęła z szuflady najpierw banknot 50 zł rzucając go na blat lady. Oskarżony widząc tak małą kwotę zażądał wydania większej gotówki. Pokrzywdzona wyjęła więc z szuflady plik banknotów i przekazała mu je ponownie rzucając pieniądze na blat lady. Wtedy oskarżony zabrał pieniądze i opuścił sklep. Zawiadomieni o zdarzeniu funkcjonariusze Policji, w trakcie patrolowania, zauważyli mężczyznę, który na ich widok „rzucił się do ucieczki”, po drodze odrzucając na pobocze kolejno ciemną chustę, bluzę z kapturem oraz reklamówkę. W/w mężczyzna został zatrzymany w bezpośrednim pościgu, okazał się nim oskarżony Kamil M.

W toku przeprowadzonych oględzin miejsca zdarzenia, ujawniono siekierę z drewnianym trzonkiem, którą następnie zabezpieczono na potrzeby niniejszego śledztwa. Ujawniona została też chusta, portfel zawierający dokumenty w postaci dowodu osobistego oraz legitymacji honorowego dawcy krwi wystawione na nazwisko pokrzywdzonego, a także reklamówka koloru białego z zawartością 6 sztuk banknotów o nominałach 50 zł, 3 banknoty o nominale 100 zł.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil M. przyznał się do popełnienia rozboju i złożył wyjaśnienia, zgodne z ustaleniami śledztwa. Odnośnie dokonania kradzieży z włamaniem do domu pokrzywdzonej skorzystał z przysługującego mu prawa i odmówił złożenia wyjaśnień  i odpowiedzi na pytania.  Wyraził żal i skruchę.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam Ś. przyznał się do popełnienia czynów zarzucanych mu aktem oskarżenia / oprócz kradzieży z włamaniem do domu pokrzywdzonej, do uprawy ziela konopi innych niż włókniste w postaci 1 krzewu w fazie wzrostu przed kwitnięciem o wadze 31,09 g./ i złożył wyjaśnienia, które w znacznej mierze korelują z poczynionymi w toku śledztwa ustaleniami.

Kamilowi M. grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat, natomiast Adasmowi Ś. kara pozbawienia wolności do lat 10, nie był on dotychczas karany sądownie. Kamil M. jest tymczasowo aresztowany, był karany za usiłowanie kradzieży z włamaniem i za włamanie.

 

 

Aktualności