Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o kradzieże, usiłowanie włamania do sejfu i inne czyny.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła 3 osoby głównie o kradzieże oraz inne czyny, przy czym Łukasz P. i Katarzyna S. kradzieży i usiłowania włamania dopuścili się w warunkach recydywy.

W dniu 29 października 2014 roku do jednej z kamienic w Krakowie przyszły Katarzyna S. i Teresa K. Zapukały do drzwi prowadzących do mieszkania pokrzywdzonej, której powiedziały, że przyszły w związku z zalaniem piwnicy, zostały wyznaczone do kontroli instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pokrzywdzona wraz z kobietami udała się do łazienki, gdzie obie oskarżone zaczęły wykonywać różnorodne czynności takie jak: odkręcanie i zakręcanie kurków w kranie, puszczanie wody, obserwowanie odpływu. W trakcie tych czynności łazienkę opuściła Katarzyna S. i w tym czasie z pokoju zabrała leżące na komodzie pieniądze w kwocie 1 000 zł. Wtedy też do mieszkania wpuściła oskarżonego Łukasza P., który z szafy zabrał sejf z zawartością biżuterii o wartości 9000 zł, a następnie wyszedł z mieszkania . Po chwili z łazienki wyszły oskarżone i opuściły mieszkanie. Następnie wszyscy oskarżeni poszli do jednego z hosteli w Krakowie, gdzie Katarzyna S. od dnia 9 października 2014 roku wynajmowała pokój. Na miejscu okazało się, że manualne otwarcie sejfu nie jest możliwe. W związku z powyższym Łukasz P. poszedł do sklepu, gdzie kupił wiertarkę i dwa wiertła. Jednak próba rozwiercenia zamka sejfu również się nie powiodła. W tym czasie do hostelu przybyli funkcjonariusze Policji celem zatrzymania sprawców przestępstwa na szkodę pokrzywdzonej. Po wejściu do pokoju ujawnili m. in. dwa pistolety, 27 sztuk naboi, susz roślinny koloru zielono- brązowego oraz białą substancję stanowiące własność Łukasza P. Nadto w toku czynności przeszukania Teresa K. dobrowolnie wydała posiadane przez siebie zawiniątko z zawartością suszu roślinnego koloru zielono- brunatnego o wadze netto 0,73 grama.

Sejf wraz z zawartością biżuterii został zwrócony pokrzywdzonej, nie odzyskała ona skradzionych jej pieniędzy w kwocie 1000 zł.

W toku postępowania ustalono, iż w dniu 10 października 2014 roku do innej kamienicy w Krakowie przyszły Teresa K. i Katarzyna S. Zapukały do drzwi jednego z mieszkań. Drzwi otworzyła im mieszkająca w tym mieszkaniu kobieta, której przedstawiły się jako pracownice socjalne, które przyszły przeprowadzić kontrolę jej warunków bytowych. W trakcie rozmowy trzy kobiety przeszły z przedpokoju do kuchni, gdzie kontynuowały rozmowę.

Katarzyna S. i Teresa K. oferowały pokrzywdzonej pomoc w uzyskaniu zwrotu pieniędzy za lekarstwa. W tym czasie do mieszkania wszedł Łukasz P. i z szafy w pokoju zabrał pieniądze w kwocie 2400 zł, 2400 USD oraz biżuterię. Następnie wyszedł z mieszkania, a po chwili dołączyły do niego oskarżone. Po wyjściu kobiet z mieszkania pokrzywdzona przeszła do pokoju, gdzie zauważyła otwartą szafę i rozrzucone rzeczy. Wówczas zorientowała się, że została okradziona i o tym fakcie powiadomiła funkcjonariuszy Policji.
W toku postępowania nie odzyskała skradzionych jej pieniędzy, a wartość biżuterii została określona, jako „wartość sentymentalna”.

Teresa K. została oskarżona również o posiadanie ziela konopi innych niż włókniste o wadze 0,73 g netto, podobny czyn popełniony w warunkach recydywy zarzucono Łukaszowi P.

Nadto Łukasz P. został oskarżony o posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej oraz amunicji. Wszyscy oskarżeni w toku prowadzonego postępowania przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Łukasz P. i Magdalena S. złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze i takie wnioski zostały skierowane do sądu wraz z aktem oskarżenia. (dla Łukasza P. kara łączna 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności, grzywna, obowiązek naprawienia szkody; dla Katarzyny S. kara łączna 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 8 lat, grzywna obowiązek naprawienia szkody).

Teresie K. grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Aktualności