Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o pobicie pokrzywdzonych i inne czyny.

Prokuratura Rejonowa Kraków –Krowodrza oskarżyła 4 młodych mężczyzn o udział w pobiciu 3 pokrzywdzonych w dniu 11.10.2014 r. w małej miejscowości pod Krakowem.

Dwaj oskarżeni: Artur M. i Grzegorz G. używali niebezpiecznego narzędzia w postaci metalowej rury  czym spowodowali u jednego z pokrzywdzonych obrażenia czaszkowo-mózgowe powodujące ciężki uszczerbek na jego zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu (art. 156§1 p. 2 kk). Tą samą metalową rurą Grzegorz G. uderzył w głowę drugiego pokrzywdzonego powodując u niego obrażenia jak: stłuczenia głowy i ranę tłuczoną okolicy ciemieniowo-potylicznej co naruszyło czynności jego ciała na okres poniżej 7 dni trwający.

Na skutek pobicia trzeci z pokrzywdzonych doznał stłuczenia klatki piersiowej i powłok brzucha co naruszyło czynności  jego ciała na okres poniżej 7 dni trwający.

Artur M. został dodatkowo oskarżony o kierowanie gróźb uszkodzenia ciała lub pozbawienia życia do 3 innych osób.

W dniu 11 października 2014 roku w godzinach wieczornych pokrzywdzeni przebywali w Przegini Duchownej w domu znajomego gdzie oglądali mecz piłki nożnej rozgrywany pomiędzy reprezentacjami Polski i Niemiec. Spożywali alkohol.

Pokrzywdzeni po meczu zachowywali się głośno i wyrażali swoją radość z wygranego meczu, a także wykrzykiwali hasła wskazujące na ich sympatyzowanie z jedną z krakowskich drużyn piłkarskich - Wisłą Kraków. Znajdowali się wtedy na poza domem, na drodze.

W tym samym czasie w domu oskarżonego Artura M., położonego naprzeciw nieruchomości gdzie przebywali sympatycy Wisły Kraków,  przebywał właściciel domu oraz Grzegorz G., Tomasz M., Kamil T., i inne osoby. Wspólnie spożywali alkohol. W pewnym momencie, około godziny 23:30, Artur M. wyszedł na zewnątrz i zobaczył pokrzywdzonych idących ulicą i wykrzykujących wspomniane wyżej hasła. W związku z tym, że on i przebywające u niego osoby sympatyzowały z konkurującą z Wisłą Kraków drużyna piłkarską - Cracovią Artur M. w sposób wulgarny kazał pokrzywdzonym oddalić się spod jego domu, wskutek czego doszło do wymiany zdań i szarpaniny pomiędzy nim, a jednym pokrzywdzonym. Jego kolega usiłował ich rozdzielić stając pomiędzy nimi i odpychając ich swoimi rękoma od siebie. W pewnym momencie Artur M. wrócił na teren swojej posesji, skąd zabrał podpierającą drzewo metalową rurę o długości około190 cm i uderzył nią pokrzywdzonego, z którym się szarpał. Wówczas drugi z pokrzywdzonych wyrwał mu rurę, a Artur M. uciekł za swój dom do pomieszczenia, gdzie przebywali jego znajomi, by powiedzieć im, że go biją. Na skutek uderzenia rurą pokrzywdzony oparł się o ogrodzenie i kucnął. Gdy koledzy pomagali mu wstać, wybiegli oskarżeni: Artur M., Grzegorz G. i Kamil T. Zaczęli oni rzucać w stronę pokrzywdzonych butelkami po piwie, które zabrali ze sobą z pomieszczenia, gdzie przebywali. Jedna butelka uderzyła w biodro trzeciego pokrzywdzonego. Bili i kopali pokrzywdzonego, który wcześniej został uderzony metalową rurą. Drugi z pokrzywdzonych otrzymał cios w głowę tą rurą wskutek czego wpadł do rowu. Wówczas podbiegł do niego Kamil T. i zaczął kopać go po całym ciele. Grzegorz G. widząc, że ten pokrzywdzony został powalony na ziemię, poszedł z tą rurą do pokrzywdzonego, który został uderzony nią jako pierwszy i uderzył go w głowę. Pokrzywdzony upadł na asfalt. Gdy leżał, był bity i kopany po całym ciele. Widząc, to jego kolega zaczął uciekać w stronę swojego domu, a w pościg za nim pobiegli oskarżeni Kamil T. i Tomasz M. Ten pokrzywdzony po pewnym czasie postanowił wrócić na miejsce zdarzenia celem sprawdzenia czy nie trzeba wezwać pomocy dla kolegów. Wspólnie z przybyłym w to miejsce sąsiadem pomogli wstać 2 pokrzywdzonym oraz doprowadzili ich na teren sąsiedniej posesji, a następnie wezwali pogotowie ratunkowe.

Pokrzywdzeni zostali przewiezieni do 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie. Jeden z nich w stanie ciężkim trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie został poddany zabiegowi operacyjnemu.

W toku oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczono metalową rurę o wadze około 5,5, kg, ubitą butelkę po piwie.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Grzegorz G. początkowo częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, by końcowo stwierdzić, że nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Artur M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, składał wyjaśnienia, a następnie skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

W ostatnim przesłuchaniu Kamil T. częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu /udziału w pobiciu, którego następstwem był ciężki uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego/. Do takiego zarzutu nie przyznał się Tomasz M.

Arturowi M. i Grzegorzowi G. grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, pozostałym oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Artur M. i Grzegorz G. są tymczasowo aresztowani.

 

Aktualności