Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o pobicie.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Krowodrzy oskarżyła 4 mężczyzn o pobicie pokrzywdzonego, w czasie którego, jeden z oskarżonych  Mateusz P. używał niebezpiecznego przedmiotu. Nadto 2 z oskarżonych wzięło udział w pobiciu drugiego pokrzywdzonego, podczas którego Mateusz P. również używał niebezpiecznego przedmiotu.

Mateusz P. zranił niebezpiecznym przedmiotem kolejnego pokrzywdzonego i groził pozbawieniem życia następnemu pokrzywdzonemu.

W dniu 25 marca 2012 roku  oskarżeni Dawid M., Marcin M., Mateusz P. oraz Waldemar K. spożywali alkohol w barze piwnym w miejscowości Przeginia. W tym samym lokalu, w sąsiednim pomieszczeniu, przebywali pokrzywdzeni. W pewnym momencie jeden z pokrzywdzonych udał się w stronę toalety. Znajdujący się w pobliżu Marcin M. zaczął go zaczepiać słownie, wykonując jednocześnie w jego kierunku gesty rękoma. W pewnym momencie zamachnął się również trzymaną w ręku butelką z piwem. Następnie Mateusz P., który przyszedł w miejsce, gdzie doszło do opisywanego zdarzenia, rozbił trzymaną w ręku butelkę po piwie o bar i ubitą w ten sposób szyjką od butelki uderzył tego pokrzywdzonego w rękę, przecinając naskórek na wewnętrznej stronie dłoni. Chwilę później wszyscy oskarżeni opuścili bar, wychodząc na zewnątrz. Niedługo po nich z baru wyszedł mężczyzna, który chciał zapalić papierosa/ z grupy kilku pokrzywdzonych, którzy tam przebywali/.  Został on wtedy przewrócony na ziemię i był bity, kopany po całym ciele przez oskarżonych. W czasie tego zdarzenia Mateusz P. używał szyjki od butelki, zadając przy jej pomocy cios w szyję pokrzywdzonemu. W tym czasie osoby, które wcześniej towarzyszyły pokrzywdzonemu wybiegły na zewnątrz, aby zobaczyć co się dzieje. Próbowali udzielić pomocy koledze, odciągając od niego napastników. Podczas obezwładniania Mateusz P., zranił - ubitą szyjką od butelki kolejną osobę w twarz oraz klatkę piersiową / pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci powierzchownych ran (zadrapań)policzka i klatki piersiowej, co stanowiło naruszenie narządów jego ciała na okres trwający poniżej 7 dni/, zaś innemu pokrzywdzonemu zagroził pozbawieniem życia. 

W wyniku opisywanych zdarzeń pokrzywdzony, którego wszyscy oskarżeni atakowali, doznał uszkodzenia ciała w postaci powierzchownej rany ciętej szyi, co stanowiło naruszenie narządów jego ciała na okres trwający poniżej 7 dni.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali sie do popełnienia zarzucanych czynów. W swoich wyjaśnieniach podali m.in., że bili się wzajemnie lub zostali pobici.

Wyjaśnienia te zmierzają do uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Oskarżony Waldemar K. był już wielokrotnie karany, zarzucany mu czyn popełnił w warunkach recydywy. Pozostali oskarżeni nie byli dotychczas karani sądownie. Mateuszowi P. grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, pozostałym oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 3/ za wyjątkiem Waldemara K/.

 

Aktualności