Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o pomocnictwo do uzyskania kredytu w banku i inne.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta oskarżyła 4 kolejne osoby o czyny dot. pomocnictwa do uzyskania kredytów (3 osoby) oraz 1 osobę o oszustwo kredytowe.

Łącznie dotychczas oskarżono 65 osób, w tym dyrektora oddziału jednego z banków  Krakowie (61 os. oskarżono w dniu 30.12.14r.)

Dyrektor, najpierw jako szeregowy pracownik banku, nawiązał kontakty z pośrednikami kredytowymi. Chciał podnieść swoje wyniki w pracy i dlatego podawał im w jaki sposób można uzyskać zdolność kredytową dla danego kredytu. Kierując się tymi wskazówkami pośrednicy w odpowiedni sposób organizowali i przygotowywali stosowną dokumentację dla banku, która trafiała do rąk oskarżonego Łukasza M.

Tym aktem oskarżenia objęto również 5 pośredników bankowych oraz osoby, które w taki sposób kredyt uzyskały.

Wśród oskarżonych były osoby wystawiające stosowne zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Sprawa ta jest w trakcie rozpoznawania przez sąd.

Obecnie oskarżeni to osoby wystawiające zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, które posłużyły do uzyskania kredytów innym osobom (już oskarżonym). Są to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (3  oskarżonych). Kolejna z osób oskarżonych na podstawie jednego z tych zaświadczeń uzyskała kredyt w wysokości ponad 4 tys. zł.

Większość oskarżonych, którzy w taki sposób uzyskali kredyty spłaca je na bieżąco.

Łączna kwota udzielonych kredytów przez  Łukasza M. / jako pracownika, a póżniej jako dyrektora oddziału banku / wyniosła ponad 950 tys.  zł.

Wraz ze skierowanym obecnie aktem oskarżenia został przekazany do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze Tomasz W., który 2 – krotnie wystawił dla matki stosowne zaświadczenia o zatrudnieniu (kara łączna-  grzywna 800 zł). Pozostałym oskarżonym grozi kara pozbawienie wolności do lat 5, natomiast Łukaszowi M. i szeregu wcześniej oskarżonym osobom grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.   
 
 

                                                                                                                                                                                                                                                                    

Aktualności