Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o popełnienie szeregu przestępstw.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza oskarżyła 4 młodych mężczyzn o popełnienie szeregu przestępstw, w różnym składzie osobowym. Jeden z oskarżonych – Dawid M. brał udział w 6 przestępstwach. I tak:                              

-1.wspólnie z Krzysztofem A., w dniu 26 1istopada 2013 r. w Krakowie, wzięli udział w pobiciu pokrzywdzonego w ten sposób, że rzucili w jego kierunku butelką po piwie, która rozbiła się obok pokrzywdzonego, zadawali mu uderzenia w kark nieustalonym przedmiotem oraz butelką od piwa, a po przewróceniu się pokrzywdzonego na ziemię, bili go po głowie butelką po piwie oraz kopnęli w twarz, narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub nastąpienia skutku w postaci uszkodzenia ciała. Pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci stłuczenia prawej okolicy jarzmowej oraz ran-małżowiny usznej i jej okolic, które naruszyły czynności uszkodzonych narządów jego ciała na okres poniżej 7dni trwający. Pokrzywdzony pomagał wówczas żonie zamknąć punkt Lotto i nie spodobał się przechodzącym pijanym mężczyznom, którzy krzyczeli głośno i przeklinali. Jeden z nich zaczepił pokrzywdzonego, mówił słowami wulgarnymi “ co się gapisz” i wtedy został też zaatakowany.

- 2. Wspólnie z Rafałem K., w dniu 31 sierpnia 2013r w Krakowie zabrali w celu przywłaszczenia, z mieszkania pokrzywdzonej, dwa głośniki oraz odtwarzacz samochodowy, komputer przenośny marki „Dell” oraz słuchawki o łącznej wartości 1000 zł na jej szkodę  przy czym zarzuconego im czynu dopuścili się w warunkach recydywy /ciągu 5 1at po odbyciu kar pozbawienia wolności/. Do mieszkania, usytuowanego na parterze domu, weszli przez otwarte okno.

 - 3. Wspólnie z Krzysztofem L. w dniu 21 listopada 2013 r. w Krakowie dokonali rozboju na pokrzywdzonym w ten sposób, że grozili mu, w sposób dorozumiany, użyciem noża jak też doprowadzili go do stanu bezbronności z uwagi na liczebną i fizyczną przewagę, pozbawiając pokrzywdzonego możliwości przeciwdziałania zaborowi mienia, a następnie zabrali w celu przywłaszczenia, na jego szkodę, 50 zł oraz telefon komórkowy marki Samsung Galaxy SIII wraz ze słuchawkami o łącznej wartości 1200 zł, przy czym zarzuconego im czynu dopuścili się w warunkach recydywy. Do zdarzenia tego doszło na jednym z przystanków autobusowych.

- 4.  W tym samym dniu dokonali również rozboju na pokrzywdzonym, któremu grozili pobiciem, demonstrując mu niebezpieczne narzędzie w postaci scyzoryka o długości ostrza około 10cm, a następnie zabrali w celu przywłaszczenia, na jego szkodę portfel wartości l0 zł, pieniądze w kwocie 40 zł oraz telefon komórkowy marki Samsung Galaxy wartości 200 zł. Czyn ten  popełnili również w warunkach powrotu do przestępstwa. Pokrzywdzony został zaczepiony przez w. wym. na ulicy.

Dawid M. został oskarżony jeszcze o popełnienie 2 rozbojów: w dniu 24.11.2013 i 26.11.2013 r.

- 5. W dniu 24 1istopada 2013 r. , w autobusie linii 210 na trasie Bronowice Małe-Będkowice, użył przemocy wobec pokrzywdzonego w ten sposób, że przeciął mu nożem lewą rękę, czym spowodował obrażenia w postaci powierzchownej rany ciętej ręki , które naruszyły czynności uszkodzonego narządu ciała na okres poniżej 7 dni trwający, groził pozbawieniem życia, a następnie zabrał w celu przywłaszczenia na jego szkodę Ipod wartości 1000 zł. Pokrzywdzony był pasażerem autobusu. Wołał o pomoc ale nikt z jadących wraz z nim nie zareagował za wyjątkiem kobiety siedzącej obok, która podała mu chusteczkę do otarcia krwi z ręki.

- 6. Natomiast w dniu 26 1istopada 2013 r. w Krakowie, zabrał w celu przywłaszczenia telefon komórkowy marki LG Swift i trzy sztuki kluczy wraz z czerwoną smyczą o łącznej wartości 310 zł na szkodę kolejnego pokrzywdzonego, po uprzednim użyciu wobec niego przemocy w postaci uderzenia go pięścią w twarz. Czyny te popełnił w warunkach recydywy. Pokrzywdzony został zaatakowany kiedy szedł ulicą / ok. godz. 22.30/.

Krzysztof L. również sam dopuścił się popełnienia czynu rozboju w dniu 3 grudnia 2013 r. w Krakowie, w sklepie, groził pokrzywdzonej pozbawieniem życia, posługując się przy tym nożem, który trzymał w ręce w taki sposób, że był dla niej widoczny, a następnie po uszkodzeniu kasy fiskalnej i spowodowaniu tym szkody w kwocie 550 zł, dokonał kradzieży kasetki z pieniędzmi w kwocie 1500 zł na szkodę właściciela sklepu. Czynu tego dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Dawid M. i Krzysztof L. są tymczasowo aresztowani, grożą im kary pozbawienia wolności do lat 15.

Rafałowi K. grozi kara pozbawienia wolności do 7 lat i 6 m-cy, a Krzysztofowi A. do lat 3.

 

Aktualności