Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o pozbawienie wolności pokrzywdzonego.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła 2 mężczyzn o pozbawienie wolności pokrzywdzonego w dn. 26.02.2015 roku w Krakowie po uprzednim użyciu wobec niego przemocy.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że pokrzywdzony wraz z dziewczyną wyszli z jednego z hosteli na targowisko Nowy Kleparz. W pewnym momencie spostrzegli, że podąża za nimi nieznajomy mężczyzna. Początkowo rozmawiał on przez telefon, później zaczął krzyczeć coś do pokrzywdzonego, po czym podszedł do pary i zaproponował, by udali się we trójkę pod pobliską aptekę, gdyż muszą wyjaśnić pewną kwestię.

Mężczyzna ten chciał odzyskać pieniądze, które wcześniej, tego samego dnia, zabrała kobieta /po uprzednim użyciu gazu łzawiącego wobec pracownicy z lokalu z automatami mieszczącego się w Skawinie/. 

Para posłuchała nieznajomego i we trójkę udali się pod aptekę. W pewnym momencie zjawił się kolejny mężczyzna. Przywitał się z tym pierwszym, po czym zaczęli rozmawiać. Po pewnym czasie na miejsce zdarzenia przyjechał ciemny samochód marki VW Golf . Wysiadło z niego dwóch mężczyzn i udało się w stronę pokrzywdzonego, będącej z nim dziewczyny i dwóch pozostałych osób. Jak się później okazało to byli oskarżeni Michał K. i Tomasz G. Następnie jeden z nowo przybyłych mężczyzn podbiegł do pokrzywdzonego i pchnął go z dużą siłą, co spowodowało, iż pokrzywdzony uderzył się o drzwi wejściowe do budynku, upadł na ziemię i stracił przytomność. Wtedy to wszyscy napastnicy podnieśli go i zaczęli transportować go do samochodu marki VW Golf.  Dziewczyna wpadła w panikę, zaczęła krzyczeć, co wzbudziło zainteresowanie przechodniów. Michał K. i Tomasz G. umiejscowili pokrzywdzonego na tylnym siedzeniu, po czym sami wsiedli do samochodu i odjechali.

Pozostałych dwóch napastników oddaliło się z miejsca zdarzenia. Przypadkowi świadkowie powyższego zajścia wezwali Policję.

Nie udało się ustalić, gdzie sprawcy przetrzymywali pokrzywdzonego przez kilka godzin. Z jego zeznań wynika, iż pamięta jedynie moment, gdy wysiadał z samochodu na Kleparzu. Podkreślił, że bardzo kręciło mu się w głowie, więc udał się do hostelu.

W prowadzonym postępowaniu oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa, skorzystali z przysługującego im prawa do odmowy składania wyjaśnień. Nie byli karani, grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5. Nie ustalono 2 pozostałych mężczyzn dlatego został wyłączony materiał procesowy do odrębnego postępowania w sprawie nieustalonych sprawców przestępstwa. W innym postępowaniu pokrzywdzony i dziewczyna, z która był wtedy pozostają pod zarzutem dokonania rozboju w dniu 26.02.2015 r w Skawinie. Doprowadzając pracownicę lokalu do stanu bezbronności / użytym gazem / skradli 3500 zł. Za ten czyn grozi im kara pozbawienia wolności do lat 12.

Aktualności