Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła 2 młodych mężczyzn o to, że publicznie nawoływali do nienawiści na tle różnic etnicznych / art. 256 par.1 kk,/. Jeden z oskarżonych również publicznie znieważył Romów z powodu ich przynależności etnicznej / art. 257 kk /. Oba wpisy zostały zamieszczone na portalu internetowym „Facebook”.

W jednym z wpisów do nagrania filmowego, w którym była scena pobicia Roma – oskarżony Mateusz Ś. zawierał komentarz „Lej sk…..”. Natomiast drugi oskarżony Adrian W. za pośrednictwem wym. Portalu i istniejącego na nim fan pegu, do którego został zamieszczony artykuł „Cygański terror w Andrychowie” zamieścił wulgarny wpis, by traktować Romów siekierami.

Wpisy te zostały zamieszczone w listopadzie 2014 r.

Autorzy ich przyznali się do ich dokonania i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które wraz z aktem oskarżenia zostały skierowane do sądu (dla jednego z oskarżonych grzywna, dla drugiego kara 4 m-cy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata i grzywna).

Aktualności