Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o rozbój z użyciem noża i inne.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta oskarżyła 2 młodych mężczyzn Łukasza M. i Norberta K. o rozbój z użyciem noża oraz o czyny przeciwko funkcjonariuszom Policji (znieważenie i grożenie pozbawieniem życia w celu zmuszenia do odstąpienia od czynności służbowej – zatrzymania).

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżeni w nocy z 25/26.04.2015 r. wsiedli do taksówki i zamówili kurs na Przylasek Rusiecki, Klienci wskazali, aby taksówkarz zatrzymał się na końcu drogi, za zbiornikami wodnymi, gdzie było całkowicie ciemno. Oświadczyli, iż dalej pójdą pieszo. Norbert K. wysiadł z pojazdu i podszedł do kierowcy od strony jego drzwi twierdząc, iż chce zapłacić za kurs.

Łukasz M. pozostał w pojeździe. W pewnym momencie wyciągnął rękę z ostrym narzędziem, przystawiając ostrze do twarzy pokrzywdzonego w pozycji gotowej do zadania ciosu. W tym czasie drugi z napastników chwycił pokrzywdzonego i wyciągnął go z pojazdu. Łukasz M. wysiadł z auta, jedną ręką chwycił pokrzywdzonego, przytrzymując go, w drugiej zaś trzymał nóż na wysokości jego twarzy. Jego kolega wyciągał z taksówki różne urządzenia i wyrzucał do pobliskiego zbiornika wodnego. Pokrzywdzony, widział jak wyrwał nawigację samochodową i trzymał w ręce telefon komórkowy. Potem sprawcy zamienili się, pokrzywdzonego zaczął przytrzymywać Norbert K., natomiast Łukasz M. wsiadł do auta i próbował ruszyć. Wykorzystując tą sytuację pokrzywdzony próbował się wyrwać, doszło do szarpaniny, w wyniku której Norbert K. zaczął zadawać mu uderzenia rękami i kilkukrotnie kopnął w klatkę piersiową chcąc powalić na ziemię. Pokrzywdzonemu udało się jednak wyrwać i zbiec. Wówczas Norbert K. wsiadł do pojazdu na miejsce kierowcy i sprawcy odjechali. Pokrzywdzony udał się zaś do wędkarzy, którzy użyczyli mu telefonu i zawiadomił Policję. W tym dniu 2 funkcjonariusze Policji wykonujący czynności służbowe na terenie miejscowości Wysiołek Luborzycki otrzymali zgłoszenie o poruszającym się w tym rejonie samochodzie marki Volvo V50, którego kierujący może być pod wpływem alkoholu. Udali się na miejsce, gdzie właściciel posesji wskazał pojazd, który uderzył w bramę wjazdową. Podał, iż dwaj mężczyźni, którzy nim jechali zbiegli. W czasie penetracji terenu policjanci w pobliskim rowie zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął uciekać. Został on zatrzymany i doprowadzony do radiowozu. W odległości około 50 metrówod miejsca ukrycia się pierwszego z mężczyzn ujawnili drugiego ukrytego w rurze. Na polecenie policjanta wyszedł z ukrycia. Następnie funkcjonariusze wraz z zatrzymanymi powrócili do pojazdu, okazało się że jest to taksówka, auto było otwarte, wisiało przednią częścią na skarpie, co uniemożliwiało odjazd. W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze uzyskali informację, iż samochód ten jest poszukiwany jako przedmiot rozboju i zatrzymali Norberta K. i Łukasza M. Podczas przeszukania Łukasza M. ujawniono przy nim dwa noże typu scyzoryk, pieniądze w kwocie 150 zł. oraz kasetkę na bilon. Przy Norbercie K. ujawniono zaś legitymację taksówkarza. Schowek w aucie był otwarty, rzeczy porozrzucane, dywaniki samochodowe odwrócone. Kiedy Łukasz M. i Norbert K. zostali poinformowani o zatrzymaniu stali się agresywni. Zaczęli ubliżać policjantom słowami wulgarnymi i obelżywymi, grozić im, jeśli ich nie puszczą.

W rejonie posesji gdzie wjechał samochód ujawniono telefon komórkowy marki Samsung, który pokrzywdzony rozpoznał, jako swoją własność i który został mu wydany. Pokrzywdzony rozpoznał również obu sprawców napadu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego, Łukasz M. przyznał się do dokonania rozboju, ale bez użycia noża. Oświadczył, iż ani on ani kolega noża nie używali. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Oświadczył, że przyznaje się do kradzieży samochodu, nie przyznaje się do użycia noża.

Przesłuchany po zmianie i uzupełnieniu mu zarzutów o czyny z art. 226§1 kk i art. 224§2 kk w zw. z art. 64§1 kk nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składnia wyjaśnień i odpowiedzi na pytanie.

Łukasz M. był już karany za przestępstwo z art. 280§2 kk i art. 13§ 1 kk w zw. z art. 280§2 kk na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności, którą odbył w okresie od 11 czerwca 2013 r. do 26 listopada 2014 r. z zaliczeniem okresu tymczasowego aresztowania od 14 października 2012 r. do 29 kwietnia 2013 r. Czynów zarzucanych mu aktem oskarżenia jak: rozboju z użyciem noża i zmuszanie funkcjonariusza do odstąpienia od czynności zatrzymania dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa / recydywy/.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Norbert K. przyznał się do rozboju za wyjątkiem użycia noża. Wyjaśnił, iż w dniu 25 kwietnia 2015 r wspólnie z Łukaszem M. spożywali alkohol. Następnie taksówką z centrum Krakowa udali się do domu. Dojechali na Przylasek Rusiecki, nie potrafi powiedzieć, w jakim celu. Wyciągnął kierowcę z pojazdu, a następnie Łukasz M. go przytrzymał. On sam wyrzucił z samochodu cały sprzęt elektroniczny, gdyż obawiał się, że może mieć GPS, który ich namierzy. Według jego oświadczenia nie bili taksówkarza, który w pewnym momencie uciekł. To on odjechał autem. Gdy znaleźli się pod jakąś posesją w miejscowości pod Krakowem, chciał zawrócić, ale uderzył w bramę. Właściciel posesji zadzwonił Policję i zostali zatrzymani. Do pozostałych zarzutów nie przyznał się. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień podtrzymując dotychczas złożone wyjaśnienia.

Norbert K. był dotychczas karany czterokrotnie; za przestępstwa: z art. 190a§1 kk, z art. 278§1 kk, z art. 270§1 kk oraz z art. 286§1 kk.

Obaj oskarżeni są tymczasowo aresztowani. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 15.

Aktualności