Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o udział m.in. w pobiciu pokrzywdzonego.

Dziewięciu młodych mężczyzn zostało oskarżonych przez Prokuraturę Rejonową Kraków – Podgórze o to, że w dniu 12 grudnia 2014 r. w Krakowie działając wspólnie z inną ustaloną osobą co do której wyłączono materiały do odrębnego postępowania wzięli czynny udział w zbiegowisku, wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na życie kibiców „Cracovii Kraków” w trakcie, którego wzięli udział w pobiciu pokrzywdzonego przy posłużeniu się niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekiery, maczet oraz metalowej rurki, narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, przy czym Piotr J. posiadał siekierę, Tomasz B. maczetę, Paweł S. maczetę, inna ustalona osoba co do której wyłączono materiały do odrębnego postępowania maczetę, Sebastian S. metalową rurkę, a nadto inna ustalona osoba co do której wyłączono materiały do odrębnego postępowania, użyła maczety zadając uderzenie w okolicy prawej ręki i powodując skutek w postaci amputacji urazowej ręki prawej na poziomie nadgarstka, co spowodowało u pokrzywdzonego inne ciężkie kalectwo oraz znaczną trwałą niezdolność do pracy w zawodzie oraz istotne zniekształcenie ciała w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 kk oraz Piotr J. użył siekiery zadając co najmniej dwa uderzenia siekierą w okolicy lewej nogi, czym spowodował ranę ciętą z uszkodzeniem kości piszczelowej oraz ranę ciętą lewego podudzia, skutkującą naruszeniem czynności narządów ciała pokrzywdzonego na okres powyżej dni 7 w rozumieniu art. 157 § 1 kk, przy czym czynu tego dopuścili się publicznie bez żadnego powodu, wykazując rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o czyn z art. 158 § 2 kk i 254 § 2 kk i art. 57a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w stosunku do Tomasza B., Pawła S., Sebastiana S., Sebastiana D., Szymona J., Aleksandra Z., Kamila M. oraz Sebastiana D. oraz o czyn z art. 159 kk w zw. z art. 158 § 2 kk i art. 157 § 1 kk i art. 254 § 2 kk i art. 57a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w stosunku do Piotra J.

W dniu 12 grudnia 2014 r. w jednej z pizzerii w Krakowie na terenie osiedla Bieżanów odbywała się impreza, na której było co najmniej kilkanaście osób, m.in: 3 oskarżonych Sebastian D., Aleksander Z., Sebastian D. Obok pizzerii znajduje się lokal z automatami hazardowymi, w którym przebywał tego dnia m.in Dominik L., Paweł S., Sebastian S. Wszystkie osoby związane są ze środowiskiem pseudokibiców „Wisły Kraków”.

Około godziny 22:00 nieustalona osoba znajdująca się w tej pizzerii odebrała telefon i uzyskała informację iż na terenie osiedla znajduje się grupa pseudokibiców „Cracovii Kraków”.. Informacja szybko obiegła imprezę oraz dotarła do osób znajdujących się przed pizzerią jak również do osób znajdujących się w sąsiednim lokalu. Zaczęła formować się grupa osób mająca na celu zaatakowanie pseudokibiców, która przybrała postać zbiegowiska. Niektóre osoby z grupy posiadały niebezpieczne przedmioty, m.in Dominik L. maczetę, Sebastian S. metalową rurkę, inne posiadały w ręce butelki z piwem tak jak Sebastian D. czy Aleksander Z.

Do grupy dołączył Szymon J. Następnie grupa pobiegła do pobliskiego parku znajdującego się obok kościoła, a potem deptakiem do góry w stronę ulicy Ćwiklińskiej. Po jej przekroczeniu do grupy dołączył Tomasz B. który posiadał maczetę oraz Piotr J., który posiadał przy sobie siekierę o długości styla około80 cm., a w okolicy deptaka dołączył do grupy Kamil M. Kolejno grupa biegła deptakiem do bloku przy ulicy Telimeny, a następnie na łąki, które prowadziły na osiedle Prokocim. Wbiegli na teren osiedla Prokocim. Sebastian D. i Kamil M. zostali w oddali, by nikt nie zaskoczył grupy od drugiej strony. Następnie osoby ze zbiegowiska ruszyły w kierunku torów tramwajowych, i grupa pseudokibiców Cracovii Kraków wycofała się. Gdy osoby ze zbiegowiska zaczęły biec z powrotem, z pizzerii wyszedł pokrzywdzony, który posiadał na głowie czapkę w barwach klubowych „Cracovii Kraków”. Został natychmiast otoczony, osoby ze zbiegowiska ustawiły się w półkolu. Wśród nich znajdował się Dominik L., Tomasz B., Piotr J., Sebastian S., Arkadiusz Z., Szymon J., Sebastian D. Osoby z grupy bez słowa przygotowały niebezpieczne przedmioty do ataku. Pokrzywdzony chciał uciec ale wówczas Dominik L. zaatakował go maczetą i wyprowadzając silny cios odciął mu całkowicie prawą dłoń. Pokrzywdzony doznał szoku, upadł, wówczas Piotr J. zaatakował go siekierą uderzając dwukrotnie w lewą nogę. Pokrzywdzony starał się bronić, zasłaniał się nogami. Nieustalone osoby z grupy atakowały go dalej maczetami, dokonując czterech nacięć na jego kurtce. Następnie osoby ze zbiegowiska uciekły z miejsca zdarzenia.

Pokrzywdzonemu została udzielona na miejscu pomoc medyczna przez członków załogi pogotowia ratunkowego, następnie został przewieziony na SOR do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a potem przetransportowany samolotem na Oddział Ortopedyczno - Rehabilitacyjny Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, gdzie został przeprowadzony zabieg replantacji kończyny górnej.

Trzech oskarżonych nie przyznało się do popełnienia zarzucanego im czynu. Pozostali oskarżeni przyznali się do udziału w zdarzeniu, do tego, że byli na miejscu i do udziału w pobiciu ale w wyjaśnieniach twierdzą, że nie zadawali uderzeń pokrzywdzonemu. Do użycia niebezpiecznego narzędzia /siekiery/ i zadania nim obrażeń pokrzywdzonemu przyznał się Piotr J.

Przyszyta dłoń pokrzywdzonego nie jest sprawna, czeka go długa rehabilitacja i inne zabiegi lecznicze. W wyniku doznanego obrażenia ciała stracił pracę i jego sytuacja finansowa jest bardzo trudna, ma na utrzymaniu małe dziecko.

Trzech oskarżonych było już karanych przez sąd, pozostali nie byli dotychczas karani.

Wszystkim oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Siedmiu oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych. Listem gończym jest poszukiwany podejrzany  Dominik Luty.  (list gończy za w.wym. jest publikowany w serwisie rzecznika prasowego/poszukiwania). Prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o wydanie za w/wym. ENA.

Aktualności