Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o udział w bójce na studniówce.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie Nowej – Hucie oskarżyła 4 młodych mężczyzn o udział w bójce przy czym jeden z nich używał noża wobec 2 uczestników tej bójki.

W dniu 25 na 26 stycznia 2014 r. w Krakowie odbywała się studniówka zorganizowana przez jedno z liceów ogólnokształcących w Krakowie. W imprezie tej brał udział uczeń powyższej szkoły Eryk S. – kibic klubu sportowego Wisły Kraków oraz Jakub J., który jest kibicem klubu sportowego Cracovii. Na tę uroczystość przybyli sympatycy klubu sportowego Wisły Kraków: Filip K. i Mateusz Ś. Nie były to osoby zaproszone. Przysiedli się oni jeszcze wraz z jednym z towarzyszących im mężczyzn do stolika, przy którym znajdował się Eryk S. W trakcie trwania imprezy sympatycy klubu Wisły Kraków zachowywali się prowokacyjnie wobec Jakuba J. Zostali wyproszeni z imprezy, jednak na nią wrócili. Około godziny 3:00 Mateusz Ś. podszedł do stolika, przy którym siedział Jakub J. i szeptem wypowiedział wobec niego obraźliwe słowa. W reakcji na nie Jakub J. zaatakował Mateusza Ś. Doszło do wzajemnego zadawania sobie uderzeń przez wyżej wymienionych,  którzy przemieścili się na środek sali tanecznej. Tam do Mateusza Ś. dołączyli Eryk S. i Filip K., zadając ciosy Jakubowi J., który odwzajemnił atak. Najbardziej agresywny z grupy był Eryk S. Biorących udział w bójce rozdzielili uczestnicy studniówki i opiekunowie. Jakub J. korzystając z odizolowania go od Eryka S., Filipa K. i Mateusza Ś., udał się do szatni skąd wziął nóż i wrócił z nim na salę taneczną. Ponownie doszło do bójki, w trakcie której Jakub J. ugodził Filipa K. nożem w udo, a Eryka S. w pośladek. W wyniku podjętej interwencji ponownie rozdzielono uczestników bójki. Na miejsce przybyli pracownicy ochrony oraz Policja i Pogotowie.

Mateusz Ś. próbował się oddalić z miejsca zdarzenia. Został jednak zatrzymany przez pracowników ochrony. W trakcie wykonywania z nim czynności procesowych podawał się za inną osobę. W tym celu podrobił podpisy tej osoby na sporządzonych z jego udziałem protokołach m.in. z zatrzymania, użycia urządzenia kontrolno – pomiarowego do ilościowego oznaczenia alkoholu w wydychanym powietrzu, protokołu przeszukania osoby, protokołu oględzin jego osoby i rzeczy, na postanowieniu o przedstawieniu zarzutu, protokołach przesłuchania podejrzanego i jego pouczeniu o uprawnieniach i obowiązkach oraz na postanowieniu o oddaniu pod dozór Policji.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jakub J. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Skorzystał z uprawnienia do odmowy składania wyjaśnień i udzielania odpowiedzi na pytania.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Eryk S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że na studniówce, w pewnym momencie usłyszał jakieś wrzaski i krzyki. Poszedł sprawdzić, co się dzieje i ujrzał szamotaninę, szarpaninę, która miała miejsce bardziej na korytarzu. Szarpało się od kilku do kilkunastu osób. Był pod wpływem alkoholu. Zaczął rozdzielać szarpiące osoby i po około 30 sekundach poczuł ciepło na pośladku. Okazało się, że miał rozciętą nogę. Nie wiedział czym dostał w nogę oraz od kogo. Nie widział, aby ktoś się tam bił.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Filip K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odmówił składania wyjaśnień i udzielania odpowiedzi na pytania.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mateusz Ś. nie przyznał się do udziału w bójce, przyznał się do skierowania postępowania karnego przeciwko swojemu znajomemu i fałszowania dokumentów. Stwierdził, że nie widział żadnej bójki. O tym, że miało miejsce jakieś zdarzenie dowiedział się, gdy był w szatni. Przebieg bójki ustalono w oparciu o zeznania świadków.

Jakubowi J. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, Mateuszowi Ś. kara pozbawienia wolności do lat 5, pozostałym 2 oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Aktualności