Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o uprawianie konopi innych niż włókniste i inne czyny.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie - Prądniku Białym oskarżyła 4 osoby o przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

O uprawianie, w okresie od wiosny do jesieni 2013 r., konopi innych niż włókniste w ilości nie mniejszej niż 50 krzaków, która to uprawa mogła dostarczyć znacznej ilości marihuany, a następnie wytworzenia z nich środka odurzającego w postaci marihuany, w ilości nie mniejszej, niż 2.000 g, /poprzez zbieranie, suszenie i cięcie / , co stanowi znaczną ilość tego środka. został oskarżony Jakub F., jego matka i kolega. Wymienieni oraz dziewczyna Jakuba F. zostali oskarżeni też o uprawianie, w okresie od kwietnia/maja 2014 r. do 23.09.2014 r. konopi innych niż włókniste przy czym do dnia 23.09.2014 r. wytworzyli nie mniej niż 3.733,41 g marihuany, co stanowi znaczną ilość, natomiast uprawa w dniu 23.09.2014 r. obejmowała 510 sadzonek w różnych fazach wzrostu, która mogła dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste (marihuany).

Jakub F. i jego kolega zostali oskarżeni również o udzielanie marihuany dziewczynie Jakuba F., nadto kolega Jakuba F. został oskarżony o uprawnienie marihuany.

Jakub F. z kolegą postanowili zasadzić marihuanę. Matka Jakuba F. wyraziła na to zgodę. Kolega Jakuba F. zamówił, co najmniej 50 nasion, za które wspólnie zapłacili. Z uprawy tej udało się zebrać 2 kg marihuany. Narkotyk ten sprzedany został w cenie 11 zł za gram suszu. Jakub F. chciał w ten sposób zarobić na remont domu. Wspólnie postanowili, że muszą w sposób bardziej profesjonalny zabrać się do produkcji marihuany.

Wykarczowali teren pod uprawę oraz zainstalowali dwa specjalne tunele, aby stworzyć korzystne warunki dla uprawy. Zakupili też kilkaset nasion, nawozy. Rośliny były regularnie podlewane i pielęgnowane, między innymi za pomocą nawozów. W pielęgnacji roślin pomagała również dziewczyna Jakuba F., która mieszkała u niego co najmniej przez kilka tygodni, w okresie czasu, kiedy prowadzona była uprawa marihuany w 2014 roku. Kilka dni przed zatrzymaniem oskarżeni ścięli część uprawy, gdyż uznali ze nadaje się już do zbiorów.

W międzyczasie kolega Jakuba F. w wynajmowanym mieszkaniu w Krakowie założył swoją uprawę marihuany, gdzie wykiełkowało mu 20 krzaków, z których po ścięciu i wysuszeniu uzyskał około 600 gram narkotyku.  Marihuanę sprzedał i częściowo wypalił.

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Mateusz B. początkowo częściowo przyznawał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, negując między innymi fakt, iż celem upraw marihuany miało być osiągnięcie korzyści majątkowej. W toku kolejnych przesłuchań opisał dokładnie cały proceder składając wyjaśnienia zgodnie z ustalonym stanem faktycznym.

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Jakub F. częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, negując między innymi fakt, iż celem upraw marihuany miało być osiągnięcie korzyści majątkowej, ilość zasadzonych krzewów, ilość uzyskanych narkotyków oraz udziału Anny L. w przestępczym procederze. Przyznał się natomiast do udzielania dziewczynie narkotyków.

Przesłuchiwana w charakterze podejrzanej Agata F. częściowo przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów, jednocześnie wskazując wyłącznie siebie, jako sprawcę przedmiotowych czynów przy marginalizacji roli w procederze syna i jego kolegi. Podkreśliła, iż uprawa marihuany była wyłącznie ja jej własny użytek.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Anna L. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, wyjaśniając, iż o uprawie konopi indyjskich nic nie wiedziała.

Żadna z osób oskarżonych nie była dotychczas karana. Jakub F., jego matka są tymczasowo aresztowani. Annie L. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, pozostałym oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Aktualności