Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o znęcanie się nad psami.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód oskarżyła Andrzeja G. i jego siostrę Ewę G. o znęcanie się nad 10 psami rasy Briard.

W okresie od nieustalonego dnia przed 21.12.2012 r. oskarżeni nie dostarczali psom odpowiedniej ilości i jakości karmy. Spowodowało to zanik tkanki mięśniowej, brak podściółki tłuszczowej. Nie wykonywano też u nich też zabiegów pielęgnacyjnych, nie miały one stałego dostępu do wody i były utrzymywane w niewłaściwych warunkach.

Psy, w chwili wejścia do mieszkania oskarżonych, były przypięte do różnych przedmiotów łańcuchami, niektóre miały założone kagańce. Zwierzęta były wychudzone i brudne.

Zostały one umieszczone w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.

Oprócz zaniku tkanki mięśniowej i podściółki tłuszczowej, u części psów stwierdzono zapalenie kanałów słuchowych. Z opinii biegłego lekarza weterynarii wynika, że wszystkie psy były głodzone, nie wykonywano im zabiegów pielęgnacyjnych. Nie miały właściwej opieki, zaburzona została więź łącząca je ze światem ludzi.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że opiekę nad psami sprawował w sposób prawidłowy, karmił je, wyprowadzał na spacery. Nie przyznała się do przedstawionego jej czynu Ewa G. i wyjaśniła, ze w raz z bratem opiekowała się psami. Oskarżeni nie byli dotychczas karani. Ewa G. w odniesieniu do zarzucanego jej czynu miała ograniczoną, w stopniu znacznym zdolność jego rozpoznania i pokierowania swoim postępowaniem.

Oskarżonym grozi  kara pozbawienia wolności do lat 2. 

Aktualności