Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Oskarżeni pseudokibice drużyny Wisły.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu zakończyła prowadzone śledztwo skierowanym do Sądu aktem oskarżenia p-ko 4 mężczyznom, którzy w dniu 14 czerwca 2013 r. w Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu dokonali pobicia pokrzywdzonego przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet oraz metalowych rurek. Pokrzywdzony doznał uderzenia maczetą w plecy co powodowało ranę ciętą pleców oraz był uderzany metalową rurką po głowie i tułowiu, co spowodowało podbiegnięcia krwawe głowy, otarcia naskórka na czole. Biegły lekarz sądowy uznał te obrażenia jako naruszenie czynności narządów ciała pokrzywdzonego na okres poniżej dni 7.

Nadto Łukasza B. i Radosława Sz. zostali oskarżeni o nakłanianie innych osób do wzięcia czynnego udziału w zbiegowisku, którego uczestnicy mieli wspólnymi siłami dopuścić się gwałtownego zamachu na życie i zdrowie kibiców klubu piłkarskiego Cracovia mieszkających na osiedlu Prokocim w Krakowie.

W dniu 14 czerwca 2013 r. w mieszkaniu przy ulicy Topazowej w Krakowie, odbywała się impreza, w której uczestniczyły osoby z kręgu „pseudokibiców” Wisły Kraków, m.in. Radosław Sz., Michał M., Arkadiusz K. oraz Łukasz B.. Organizatorem imprezy był Arkadiusz K. W czasie trwania imprezy około godziny 22.00 wśród uczestników imprezy pojawił się pomysł by zorganizować tzw. „wjazd”, na Prokocim tj. by udać się na osiedle, w którym zamieszkują kibice Cracovii Kraków i by dokonać ich pobicia. Inicjatorami pomysłu byli Radosław Sz. oraz Łukasz B., którzy zachęcali pozostałych uczestników imprezy do tego, by wzięli udział we wskazanym „wjeździe”. O osobach, które nie chciały jechać na Prokocim Radosław Sz., wypowiadał się negatywnie. W końcu na wyjazd na Prokocim zdecydowali się, oprócz  inicjatorów, Michał M. oraz Arkadiusz K. Następnie osoby te zaczęły przygotowywać i kompletować niezbędny „sprzęt”. Przygotowywano m.in. długie noże kuchenne, metalowe rurki, odkręcono nogi od stołu od piłkarzyków.

Dziewczyny obecne na imprezie, widząc co się dzieje, próbowały powstrzymać chętnych do dokonania „wjazdu”, m.in. jedna z nich wyrzuciła siatkę z nożami na szafkę, jednak Radosław Sz. ściągnął ją z powrotem.

Finalnie po godzinie 22.00 mieszkanie opuściło 4 oskarżonych. Mężczyźni znajdowali się pod dużym wpływem alkoholu. Udali się oni autobusem linii 183 w kierunku Prokocimia i wysiedli w okolicach ulicy Teligi. Tam dołączyli do innych pseudokibiców.

W tym samym czasie, przypadkowo, przechodziła tamtędy młoda kobieta wraz ze swoim partnerem. W ich stronę zacząła biec grupa kilkunastu pseudokibiców wykrzykujących okrzyki stadionowe. Kobieta i mężczyzna zaczęli uciekać.  Z uwagi na fakt, że kobieta była w ciąży i nie była w stanie podołać ucieczce – mężczyzna zatrzymał się, by ją osłaniać, ratować. Gdy grupa osób zbliżyła się do pary, Łukasz B. trzymał w ręku długą około 1-metrową metalową rurkę, Michał M. maczetę,  podobnie Radosław Sz., natomiast Arkadiusz K.  nieustalony niebezpieczny przedmiot. Pokrzywdzony stając w obronie dziewczyny,  pod wpływem adrenaliny, zdążył wyprowadzić kilka ciosów w kierunku napastników, które dosięgły Arkadiusza K., jednak finalnie został powalony na ziemię i uderzany metalowymi rurkami po głowie i tułowiu. Nadto jeden ze sprawców zadał mu uderzenie maczetą w plecy, powodując ranę ciętą. Kobieta zaczęła krzyczeć,  żeby sprawcy go zostawili, bo ona jest w ciąży. Mężczyzna wykorzystał moment nieuwagi i zaczął uciekać. Łukasz B., który zaczął go gonić i przewrócił się. Pozostali mężczyźni, przez pomyłkę zaatakowali, go, zadając mu cios m. In. maczetą – doznał rany ciętej uda.

Następnie sprawcy uciekli i rozdzielili się. Powiadomieni o zdarzeniu funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymań 5 osób. W trakcie pobicia pokrzywdzonego - Arkadiusz K. zgubił swój telefon komórkowy. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Arkadiusz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, natomiast pozostali oskarżeni przyznali się do pobicia pokrzywdzonego. Łukasz B. i Radosław Sz. nie przyznali się do nakłaniania innych do wzięcia udziału w zbiegowisku. Radosław Sz. I Michał M. byli już karani przez Sąd. Wszystkim oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Materiały procesowe dot. jednego z podejrzanych i innych nieustalonych osób biorących udział w zbiegowisku w dniu 14.06.2013 r. na terenie os. Prokocim zostały wyłączone do odrębnego postępowania.

Aktualności