Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni w sprawie kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei".

04-03-2010

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko trzem z pięciu tymczasowo aresztowanych Polaków (Pawłowi S., Radosławowi M. i Łukaszowi M.), którzy uczestniczyli w kradzieży, w nocy z 17 na 18 grudnia 2009 roku, napisu „Arbeit Macht Frei”, dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury – wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, znajdującego się nad bramą prowadzącą na teren byłego hitlerowskiego Obozu Zagłady Auschwitz – Birkenau, a następnie uszkodzili go poprzez pocięcie na części. Bracia Radosław M. i Łukasz M. dopuścili się zarzucanego im czynu w warunkach powrotu do przestępstwa (w warunkach recydywy).
Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, a dodatkowo dwóch z nich złożyło obszerne wyjaśnienia zbieżne z ustalonym stanem faktycznym.
Wszyscy wyżej wymienieni podejrzani złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Wnioski te znajdują się w skierowanym do Sądu akcie oskarżenia. Są to kary pozbawienia wolności w wysokości od 1 roku i 6 miesięcy do 2 lat i 6 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych postępowanie jest kontynuowane

Aktualności