Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżona o oszustwo.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Śródmieście Zachód oskarżyła obywatelkę Rumunii o oszustwo na szkodę 20 osób.

W dniu 09 stycznia 2015 roku w Krakowie, na ulicy przy Rynku Głównym, Rodica R. wraz z córką, zbierały pieniądze od przechodniów. Kobiety zaczepiały przechodzących obok Kościoła Mariackiego prosząc o datki pieniężne na charytatywny cel związany z leczeniem dzieci.

W pewnym momencie kobiety spotkały pokrzywdzonego – obywatela Argentyny. Na prośbę kobiet  zdecydował się on przekazać na charytatywny cel 5 zł, wręczając banknot o nominalne 50 złotych i domagając się zwrotu reszty, tj. 45 zł. Jednak otrzymał tylko 30 zł, gdyż jedna z kobiet stwierdziła, iż zbierają datki w wysokości nie niższej niż 20 zł. Mężczyzna zaprotestował, lecz bezskutecznie, gdyż kobiety oddaliły się. Do pokrzywdzonego podeszli funkcjonariusze Policji i zapytali go, czy nie został okradziony. Wtedy opisał przebieg całego zdarzenia, na skutek czego Policja zatrzymała Rodice R.

Podczas przeszukania Rodicy R. ujawniono przy niej banknoty o łącznej wartości 30 złotych, a u jej córki ujawniono ankietę z wpisami o wysokości wpłat pieniężnych w nieustalonej kwocie łącznej przez 19 osób o nieustalonej tożsamości oraz banknot o nominale 50 zł.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Rodica R. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i wyjaśniła, że zbierała pieniądze na operację syna. Wyraziła ponadto żal z powodu swojego postępowania i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze / taki wniosek został skierowany do sądu – kara 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat, grzywna /. Rodica R. nie była karana.

Materiały dotyczące nieletniej córki oskarżonej zostały wyłączone do odrębnego postępowania.

Aktualności