Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżona o sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu oskarżyła Edytę M., która w dniu 24.02.2014 roku w Krakowie, poprzez zapalenie papierosa w bezpośrednim sąsiedztwie ulatniającego się gazu LPG z odkręconej przez siebie butli gazowej, sprowadziła zdarzenie, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać eksplozji materiałów wybuchowych, a następnie pożaru budynku przy ul. Salezjańskiej w Krakowie, wyniku czego została uszkodzona i zniszczona konstrukcja budynku, okien, drzwi, ściany działowe, elewacja, drzwi garażowe, balkon, instalacja elektryczna, instalacja centralnego ogrzewania, konstrukcje kartonowo – gipsowe, a w mieniu pokrzywdzonych powstała szkoda w wysokości ponad 69 tys. zł, a eksplozja spowodowała ponadto uszkodzenie samochodu osobowego m-ki Peugeot / w postaci wybicia przedniej i tylnej szyby, porysowania powłok lakierowanych/  w wyniku czego, w mieniu innej osoby pokrzywdzonej, powstała szkoda w wysokości ponad 13 tys. zł.

Edyta M. zamieszkiwała wspólnie z konkubentem w niewykończonym, nowobudowanym domu przy ul. Salezjańskiej w Krakowie stanowiącym współwłasność pokrzywdzonych. W dniu 24.02.2014 roku w Krakowie, Edyta M. pozostawała pod wpływem alkoholu. Po kłótni z konkubentem została sama w domu. Odkręciła butle z gazem. Następnie zapaliła papierosa w bezpośrednim sąsiedztwie ulatniającego się gazu LPG z odkręconej butli gazowej. Swoim zachowaniem sprowadziła zdarzenie, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać eksplozji materiałów wybuchowych, a następnie pożaru tego budynku. Spowodowało to uszkodzenia i zniszczenia konstrukcji budynku, okien, drzwi, ścian działowych, elewacji, drzwi garażowych, balkonu, instalacji elektrycznej, instalacji CO i inne, a w mieniu właścicieli budynku powstała szkoda w wysokości ponad 69 tys. zł. Eksplozja spowodowała również uszkodzenie samochodu osobowego m-ki Peugeot, który stał obok domu.

Biegły z zakresu pożarnictwa wskazał, że przyczyną pożaru budynku zlokalizowanego w Krakowie na ul. Salezjańskiej był zapłon gazu LPG spowodowany próbą zapalenia papierosa (użyciem otwartego ognia).

Edyta M. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i wyjaśniała zgodnie z ujawnionym stanem faktycznym.

Oskarżona nie była dotychczas karana. Jest tymczasowo aresztowana. Grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 10.

Aktualności