Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżonemu nie spodobało się, że był filmowany.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód oskarżyła Jana D. o to, że w dniu 5 października 2013 roku w Krakowie, używając przemocy polegającej na kilkukrotnym uderzeniu ręką w twarz pokrzywdzonego, zabrał w celu przywłaszczenia telefon komórkowy marki Samsung Galaxy S2 o wartości 1000 zł na jego szkodę oraz, że zażądał korzyści majątkowej w wysokości 300 zł od tego pokrzywdzonego, w zamian za zwrot bezprawmie zabranego telefonu komórkowego.

W dniu 5 października 2013 roku około godz. 2:20 na ul. Floriańskiej w Krakowie pokrzywdzony zauważył trzech mężczyzn, którzy szarpali się pomiędzy sobą. Jednym z mężczyzn był Jan D. W związku z tym pokrzywdzony zaczął filmować zajście przy użyciu swojego telefonu komórkowego / marki Samsung Galaxy S 2 o wartości 1000 zł/. Gdy Jan D. zauważył, że jest filmowany podbiegł do pokrzywdzonego zwracając się do niego słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, po czym uderzył go kilkukrotnie dłonią w twarz i wyrwał mu telefon komórkowy z ręki. Następnie zaczął oddalać się z miejsca zdarzenia w kierunku Plant. Pokrzywdzony poszedł za nim i domagał się zwrotu telefonu. W odpowiedzi Jan D. zatrzymał się i powiedział, że odda zabrany telefon, jeżeli zapłaci mu 300 zl oraz wymaże zrobione wcześniej nagranie. Z uwagi na zawartość telefonu pokrzywdzony wyraził na to zgodę i przekazał oskarżonemu 300 zł, po czym odzyskał swój telefon.

Funkcjonariusze Policji, którzy po zawiadomieniu przez pokrzywdzonego dokonywali penetracji terenu, zatrzymali Jana D., a przy nim ujawniono pieniądze w kwocie 300 zł.

Przesłuchany dwukrotnie w charakterze podejrzanego Jan D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zasadniczo zgodne z ustaleniami dochodzenia. Podejrzany wyjaśnił, że zachował się nieodpowiedzialnie i przeprasza za swoje zachowanie. Jan D. był karany za czyn z art. 190 § 1 k.k. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

 

 

Aktualności