Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony chciał mieć prywatną kolekcję.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu oskarżyła Leszka C. i jego syna Daniela o paserstwo. W różnym czasie, w okresie od lutego 2004 roku do 5 września 2012 roku Leszek C. nabył szereg przedmiotów pochodzących z przestępstw.

W śród tych rzeczy były:

  • 2 okiennice pancerne o wartości co najmniej 20 tys. zł. pochodzących z kradzieży z włamaniem do Fortu Rajsko w Krakowie. Okiennice te są unikatowym przykładem sztuki strategicznej i wojennej. Są wpisane do rejestru zabytków i stanowią dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.
  • figura św. Jana Nepomucena o wartości 3 tys. zł.
  • 2 drewniane rzeźby św. Piotra i Pawła o wartości co najmniej 8 tys. zł
  • Kamienna rzeźba przedstawiająca rybę, autorstwa Bronisława Chromego –skradziona z Parku Decjusza, o wartości co najmniej 7,5 tys. zł.
  • drewniana figura św. Jana Niepomucena o wartości 12 tys. zł.
  • ozdobne drzwiczki z latarni na świece usytuowanej „Pod Golgotą” o wartości 1600 zł. Były one wykonane jako dar dla kościoła św. Marka w Krakowie w 1938 r.
  • rzeźba św. Stanisława o wartości co najmniej 7 tys. zł.
  • figura kamienna św. Niepomucena o wartości co najmniej 1800 zł.
  • rzeźba Matki Boskiej o wartości 5 tys. zł. skradzionej sprzed domu letniskowego.

Wymienione wyżej rzeczy i figury zostały skradzione z przydrożnych kaplic. Tylko część z ujawnionych kradzieży została zgłoszona. W pozostałych wypadkach były prowadzone poszukiwania osób pokrzywdzonych.

Praktycznie wszystkie te przedmioty przywiózł oskarżony Daniel C. do swojego sąsiada. Chciał je ukryć na jego posesji. Wszystkie przedmioty zostały zwrócone właścicielom.

Leszek C. i Daniel C. przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do zarzucanych im czynów. Leszek C. wyjaśnił, że od zawsze interesował się militariami, rzeźbami, figurkami. Rzeczy te zakupił, bo chciał mieć prywatną kolekcję.

Oskarżeni złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze (dla Leszka C. kara 2 lata i 8 m-cy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 6 lat, grzywna, dla Dawida C. – 1 rok i 6 m-cy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 4 lata i grzywna).  Taki wniosek wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu.

Aktualności