Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony chciał przekupić policjantów.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Prądniku Białym oskarżyła Zenona S., który w dniu 15 czerwca 2013 roku w Kryspinowie woj. małopolskie udzielił korzyści majątkowej w kwocie 100 zł funkcjonariuszom Policji i w ten sposób chciał ich skłonić do zachowania niezgodnego z prawem, a to zaniechania prawnej czynności służbowej w postaci nałożenia mandatu karnego w kwocie 250 zł.

W tym dniu funkcjonariusze Komisariatu Autostradowego Policji pełnili służbę patrolową i zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy. Pojazd ten przewoził ładunek w postaci piasku, który nie był odpowiednio przykryty. Kierujący tym samochodem Zenon S. oświadczył, że przewozi ok.1800 kgpiasku, a dopuszczalna ładowność pojazdu wynosiła 1180 kg.

W związku z naruszeniem przepisów dot. dopuszczalnej ładowności oraz warunków przewozu materiałów sypkich – funkcjonariusze nałożyli na kierującego mandat  w wysokości 250 zł.

Wtedy Zenon S. oświadczył, iż nie potrzebuje żadnego mandatu oraz, że chciałby załatwić sprawę inny sposób. Następnie położył na podłokietniku pomiędzy fotelami funkcjonariuszy w ich samochodzie służbowym 2 banknoty po 50 zł mówiąc „podzielcie się i nie piszcie”. Chciał, aby funkcjonariusze odstąpili od czynności służbowej, a więc postąpili niezgodnie z prawem i wręczył im korzyść majątkową w kwocie 100 zł.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Zenon S. przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym i dobrowolnie poddał się karze (kara 1 rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata, grzywna).

Zenon S. nie był dotychczas karany sądownie. 

Aktualności