Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Oskarżony Dominik L.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze oskarżyła Dominika L. o to, że w dniu 12 grudnia 2014 roku, w Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu z dziewięcioma innymi osobami, wziął czynny udział w zbiegowisku, wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtowanego zamachu na życie kibiców „Cracovii Kraków” w trakcie, którego wziął udział w pobiciu pokrzywdzonego przy posłużeniu się niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekiery, maczet oraz metalowej rurki, narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, przy czym posiadał maczetę, dwie inne osoby, co, do których prowadzone jest odrębne postępowanie posiadały maczety, jedna - siekierę i jedna - metalową rurkę, a nadto użył maczety zadając uderzenie w okolicy prawej ręki i powodując skutek w postaci amputacji urazowej ręki prawej na poziomie nadgarstka, co spowodowało u pokrzywdzonego inne ciężkie kalectwo oraz znaczną trwałą niezdolność do pracy w zawodzie oraz istotne zniekształcenie ciała w rozumieniu art. 156§ 1 pkt 2 kk, zaś inna osoba, co, do której prowadzone jest odrębne postępowanie, użyła siekiery zadając, co najmniej dwa uderzenia siekierą w okolicy lewej nogi, czym spowodowała ranę ciętą z uszkodzeniem kości piszczelowej skutkującą naruszeniem czynności narządów ciała pokrzywdzonego na okres powyżej dni 7 w rozumieniu art. 157§1 kk oraz drugą ranę, przy czym czynu tego dopuścił się publicznie bez żadnego powodu, wykazując rażące lekceważenie porządku prawnego, tj. o czyn z art. 159 kk i art. 156§1 pkt 2 kk i art. 254§2 kk i art. 57a§l kk w zw. z art. 11§2 kk.

Dominikowi L. grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Był on poszukiwany listem gończym i ENA, zatrzymany został 15 października 2015 r. po zgłoszeniu się na Policję. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres 2 m-cy.

9 osób zostało oskarżonych w dn. 8.06.2015 r. Po przeprowadzeniu postępowania sądowego, w dniu 13.11.2015 ,r. sąd skazał wszystkich oskarżonych na kary pozbawienia wolności (od kilku m-cy – kara połączona z karą ograniczenia wolności do 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.).

 

W dniu 12 grudnia 2014 r. osoby znajdujące się w rejonie jednego z lokali na osiedlu Bieżanów w Krakowie uzyskały informację, iż na terenie tego osiedla znajduje się grupa pseudokibiców Cracovii Kraków. W związku z tym zaczęły się zbierać osoby, których celem miało być „przegonienie” tych pseudokibiców z osiedla. Mężczyźni, w większości nietrzeźwi, w krótkim odstępie czasu zorganizowali niebezpieczne przedmioty m.in. maczety, siekiery i w grupie kilkunastu osób zaczęli biegać po osiedlu w celu pobicia kibiców Cracovii Kraków. W pewnym momencie postanowili wbiec na teren osiedla Prokocim. W rejonie pizzerii  zauważyli przypadkową osobę, która miała na sobie czapeczkę w barwach klubowych Cracovii Kraków. Pokrzywdzony, który wychodził z lokalu został bez żadnego powodu, zaatakowany maczetami i siekierą, powalony na ziemię, a w wyniku ciosu maczetą została mu odcięta dłoń. Od uderzeń siekierą doznał także obrażeń nogi w postaci złamania kości oraz ran ciętych.

Pokrzywdzonemu został udzielona natychmiastowa pomoc, został przewieziony samolotem do szpitala im. Degi w Poznaniu, gdzie dłoń została przyszyta.

 

Aktualności