Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony groził świadkowi i nawoływał do pobicia go.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie Podgórzu oskarzyła Rafała P. o to, że  w okresie od nieustalonego dnia września 2013 r. do dnia 16 września 2013 r. w Krakowie działając w zamiarze wywarcia wpływu wobec świadka, /który złożył zeznania w toku innego postępowania Prokuratury Rejonowej dla Krakowa - Podgórza w Krakowie/ kierował wobec niego groźby pozbawienia życia, które wzbudziły u niego uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, a nadto w w/w okresie czasu nawoływał publicznie do popełnienia przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego poprzez zamieszczenie i rozpowszechnianie za pomocą portalu społeczniościowego Facebook zdjęcia pokrzywdzonego wraz ze znieważającymi sformułowaniami oraz sformułowaniami nawołującymi do pobicia świadka.

Prokuratura Rejonowa dla Krakowa – Podgórza w Krakowie nadzorowała śledztwo, którego przedmiotem było pobicie pokrzywdzonego w dniu 14 czerwca 2013 roku, przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet i noży. Przedmiotowy czyn związany był z tzw. środowiskiem pseudokibiców Wisły Kraków. W toku tego postępowania istotne zeznania złożył jeden ze  świadków. Ze środowiskiem sprawców związany jest również Rafał P., któremu w wskazanym postępowaniu przedstawiono zarzut współudziału w pobiciu młodego chłopaka, jednak z uwagi na konieczność zweryfikowania jego wyjaśnień – linii obrony, finalnie materiały dotyczące jego udziału zostały wyłączone do odrębnego postępowania, które trwa. Natomiast wobec pozostałych ustalonych sprawców Prokuratura w dniu 4 października 2013 r. skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa - Podgórza w Krakowie Wydział XI Kamy- opis tego postępowania w serwisie rzecznika, sprawy zakończone - "Oskarżeni pseudokibice drużyny Wisły".

W czasie gdy prowadzono postępowanie o pobicie z użyciem niebezpiecznych  narzędzi Rafał P. po uchyleniu mu środka zapobiegwaczego w postaci tymczasowego aresztowania, groził świadkowi pozbawieniem życia w związku ze złożonymi przez niego zeznaniami w sprawie. Następnie na portalu społecznościowym Facebook Rafał P., na swoim koncie „rafael pee” umieścił wizerunek pokrzywdzonego w postaci przypominającej list gończy (użycie sformułowań POSZUKIWANY oraz KTOKOLWIEK WIDZIAŁ KTOKOLWIEK WIE) wraz z poniżającymi sformułowaniami nawołującymi do pobicia świadka.

Informacja ta błyskawicznie rozpowszechniła się w środowisku pokrzywdzonego i podejrzanego powodując, iż świadek zaczął obawiać się o swoje życie i zdrowie.

 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał P. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że faktycznie dodał zdjęcie świadka na swoim profilu w portalu Facebook, jednak to zdjęcie miało tylko dodane napisy „poszukiwany, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Podejrzany wskazał, że nie wie, kto dodał inne napisy. Umieszczając zdjęcie na portalu nie chciał by świadkowi coś się stało, to była głupota, zabawa. Zaprzeczył, by miała miejsce taka sytuacja żeby groził pokrzywdzonemu. Podejrzany wskazał, że nie chciał grozić pokrzywdzonemu, chciał go przeprosić.

Rafał P. nie był w przeszłości karany.

Z uwagi na charakter czynu zarzucanego podejrzanemu został on tytmczasowo aresztowany na okres 3 m-cy. Grozi mu kara pozbawoienia wolności do lat 5.

Aktualności