Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony i skazany m.in za znęcanie się nad rodzicami.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu oskarżyła Sławomira D. o znęcanie się nad swoimi rodzicami. Nadto, by osiągnąć korzyść majątkową groził matce pozbawieniem życia, podpaleniem klatki schodowej oraz używał wobec niej przemocy i doprowadził ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1000 zł.

W dniu 15 lutego 2012 roku Sławomir D. opuścił Zakład Karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za przestępstwo  art. 207§1 kk. / za znęcanie /. Po powrocie zamieszkał z rodzicami, nadużywał alkoholu, wszczynał awantury domowe, żądając od rodziców pieniędzy na alkohol. Oskarżony wyzywał rodziców słowami wulgarnymi uznanymi powszechnie za obelżywe, szarpał swojego ojca i groził mu pozbawienia życia, kopał matkę.

Nadto oskarżony wyłączał matce telewizor, aby ta poszła po papierosy dla niego, zamykał jej złośliwie książkę.

W dniu 15 maja 2013 r. Sławomir D. żądał od matki pieniędzy, a ona uciekała przed nim do swojego pokoju i zamknęła się w nim na klucz. Oskarżony rozbił ręką szybę w drzwiach na klatce schodowej, a kiedy pokrzywdzona wyjrzała z pokoju, żeby zobaczyć co się stało, skorzystał z tego, że oskarżonego nie było w pobliżu i zadzwoniła z telefonu znajdującego się w salonie na policję. Nie zdążyła jednak z powrotem wejść do swojego pokoju, kiedy wbiegł - słysząc dźwięk telefonu oskarżony uderzył ją w czoło. Z kolei 27 maja 2013 r. oskarżony zażądał od matki pieniędzy twierdząc, że wyjeżdża, a kiedy matka powiedziała, że nie ma, kopnął ją w prawy bok. Następnie w kierunku swojego ojca rzucał pustymi butelkami i krzyczał, że go zabije. Jedną z butelek uderzył pokrzywdzonego w plecy.

Sławomir D. żądał od matki pieniędzy, popychał ją, groził, że jeżeli nie dostanie pieniędzy to podpali klatkę schodową, a także, że matkę zabije jak mu ich nie da. Takie zachowania oskarżonego miały miejsce nawet kilka razy dziennie, przy czym pokrzywdzona dawał synowi pieniądze, około 20 zł dziennie, albowiem obawiała mu się sprzeciwić.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sławomir D. częściowo przyznał się do zarzutu podając, że wyzywał rodziców, jednak zaprzeczył, aby ich kopał czy szarpał. W toku kolejnych wyjaśnień zaprzeczył, aby nadużywał alkoholu, a także aby wyzywał rodziców czy im groził, podał też, że „parę razy poszarpał się z ojcem” oraz rzucił w niego dwoma butelkami, jednak nie uderzył go.

Sławomir D. był karany sądownie, między innymi wyrokiem za przestępstwo z art. 207§1 kk. Sąd  skazał go na karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 4 lata, której wykonanie zarządzono i którą oskarżony odbywał w okresie od 20.12.2010 r. do dnia 15.02.2012 r., dlatego obecnie został oskarżony i skazany za znęcanie się nad rodzicami w warunkach recydywy.  Sławomir D. był tymczasowo aresztowany. Wyrokiem z dnia  17.09. br  Sąd skazał go na karę  łączną w wysokości 1 roku i 3 m-cy pozbawienia wolności.

Aktualności