Prokuratura Rejonowa Kraków Nowa – Huta oskarżyła lekarza zatrudnionego w jednym ze szpitali powiatowych w okolicach Krakowa.
W dniu w dniu 4 sierpnia 2010r. Grzegorz W. będąc lekarzem medycyny, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu chirurgii ogólnej, na którym z racji wykonywanego zawodu, sprawowanych obowiązków ciążył obowiązek opieki nad pacjentką poprzez zakwalifikowanie jej do zabiegu operacyjnego usunięcia ganglionu nadgarstka kończyny górnej wykraczającego poza zakres chirurgii ogólnej, samodzielne przeprowadzenie tego zabiegu w warunkach nie zapewniających bezpieczeństwa jego wykonania tj. poza salą operacyjną i bez zacisku pneumatycznego na kończynie górnej nieumyślnie uszkodził gałąź powierzchowną nerwu promieniowego kończyny górnej pokrzywdzonej co stanowi naruszenie czynności uszkodzonego narządu ciała trwające dłużej niż 7 dni / art. 157 par. 1 kk w zw. z art. 157 par. 3 kk /.
Pacjentka około 2010 r. zauważyła na nadgarstku narośl, guz i udała się do chirurga. Doktor na miejscu obejrzał tę narośl stwierdzając, że jest to ganglion i zalecił punkcje tego miejsca, lek oraz założenie szyny gipsowej. Procedura ta była powtarzana. Czynności okazały się nieskuteczne i oskarżony podjął decyzję operacyjnego usunięcia guza. Zabieg nie został poprzedzony wykonaniem badań obrazowych, w znieczuleniu miejscowym, który jednak okazał się dla pokrzywdzonej bardzo bolesny. W związku z odczuwaniem dolegliwości bólowych pacjentka kontynuowała leczenie mające na celu ustalenie ich źródła . Przeprowadzone specjalistyczne badania w jednym z Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej wykazały uszkodzenie tętnicy promieniowej z brakiem przepływu w tętnicy oraz towarzyszących żyłach. Przeprowadzone zostały 2 zabiegi chirurgiczne w 2012 roku, jeden z nich polegał na przeszczepie nerwów z nogi do ręki. Poza operacjami pokrzywdzona korzystała z rehabilitacji.
Celem oceny prawidłowości opieki medycznej sprawowanej nad pacjentką, począwszy powołano zespół biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Biegli w opinii stwierdzili, że w prawidłowych warunkach leczenia operacja usunięcia ganglionu powinna być wykonana:
Zapewnienie powyższych warunków praktycznie eliminuje powikłania związane z techniką operacyjną. Sposób wykonania „zabiegu” u pokrzywdzonej świadczy o braku odpowiedniej techniki operatora i braku przewidywania możliwych konsekwencji działań.
Ze zgromadzonej dokumentacji medycznej wynika, że odpowiedzialny za nieprawidłowości leczenia jest lek. Grzegorz W., który:
Obecny stan miejscowy kończyny górnej pokrzywdzonej jest konsekwencją zabiegu wykonanego przez oskarżonego.
Błędnie wykonany zabieg uszkodził gałąź powierzchowną nerwu promieniowego. Pokrzywdzona nadal odczuwa konsekwencje tego zabiegu pomimo różnych prób leczenia w wielu ośrodkach w kraju i za granicą. Schorzenie - zdaniem biegłych - nie rokuje poprawy i ma cechy nieodwracalności. Ewentualne leczenie wysokospecjalistyczne może zmniejszyć dolegliwości bólowe, natomiast nie spowoduje powrotu funkcji ręki do stanu, jaki istniał przed zabiegiem.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Grzegorz W. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Nie był on karany sądownie.
Grzegorz W. będący w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu chirurgii nie powinien po pierwsze podejmować się leczenia operacyjnego – usunięcia ganglionu u pacjentki, po drugie zaś co najważniejsze zabieg przeprowadził z naruszeniem aktualnej wówczas wiedzy medycznej dotyczącej postępowania w tego typu przypadkach. Grzegorzowi W. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
usługi: „przewozu zwłok ludzkich na zlecenie prokuratur okręgu krakowskiego w granicach obszaru ich działania ( z podziałem na części) ”
więcejPROKURATURA OKRĘGOWA 30-965 KRAKÓW, UL.MOSIĘŻNICZA 2 Tel. Centrala: (0-12) 619-60-00
PROKURATURA OKRĘGOWA 30-965 KRAKÓW, UL.MOSIĘŻNICZA 2 Tel. Centrala: (0-12) 619-60-00
Adres poczty elektronicznej: sekretariat@krakow.po.gov.pl