Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o fałszywe zawiadomienie o podłożeniu bomby.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu oskarżyła Romana Z. o to, że w dniu 2 sierpnia 2013 roku w Krakowie, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje , zawiadomił o zdarzeniu zagrażającym życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach poprzez przekazanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego w jednej z Kancelarii Komorniczych w Krakowie, czym wywołał czynności Policji i Państwowej Straży Pożarnej mające na celu uchylenie zagrożenia / art. 224akk/.

W dniu 2 sierpnia 2013r w godzinach południowych do jednej z Kancelarii Komorniczych w Krakowie na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna. Telefon ten odebrał pracownik Kancelarii. Mężczyzna nie przedstawił się, użył kilkunastu wulgarnych słów i wypowiedź zakończył słowami; byłem w wojsku saperem, mina jest już podłożona. Po kilku minutach mężczyzna ten zadzwonił ponownie. Kontynuując wcześniejszą rozmowę mężczyzna ten używał wulgaryzmów, a swoją wypowiedź zakończył słowami, aby jego rozmówca „uważał”. Podobnych telefonów było jeszcze kilka. Roman Z. dodzwonił się także bezpośrednio do Komornika Sądowego, a było to w czasie już trwającej ewakuacji.  Na pytanie Komornika, dlaczego chce go wysadzić w powietrze usłyszał, że jest to za to, iż prowadzi przeciwko niemu i żonie postępowanie egzekucyjne. Roman Z. został zatrzymany.

Roman Z. przesłuchany w charakterze podejrzanego na Policji przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu . Wyjaśnił, iż w dniu zdarzenia , będąc zdenerwowany udzielanymi mu informacji dotyczącymi skontaktowania się z Komornikiem , w czasie jednej z rozmów użył słów-: bombka wybuchnie, a w następnej słów : czas cyka lub podobnych.

Przesłuchany w Prokuraturze nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu wyjaśniając , iż nie sugerował w żadnej z rozmów , że podłożył bombę.

Roman Z. był w przeszłości karany za przest. Z art.178 apar. 1 kk. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

Aktualności