Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o kierowanie gróźb pozbawienia życia.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie - Prądniku Białym oskarżyła Ryszarda Cz. o kierowanie gróźb pozbawienia życia wobec swojej żony ( w dniu 02.09.2014 r.), a charakter tych gróźb i okoliczności w jakich zostały wypowiedziane wzbudziły u pokrzywdzonej uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione, przy czym zarzucanego mu czynu dopuścił się mając w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania jego zaznaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Podobne groźby kierował również do swojego szwagra.

W czasie awantury domowej, w dniu 02.09.2014 r., pokrzywdzona w obawie o swoje bezpieczeństwo uciekła na piętro budynku, w którym zamieszkuje wspólnie z mężem, gdzie zamknęła się na klucz w swoim pokoju. Oskarżony usiłował dostać się do pokoju pokrzywdzonej, próbował wyważyć drzwi, a następnie przyniósł siekierę, którą zaczął uderzać w drzwi pokoju pokrzywdzonej, jak również w boazerie znajdującą się na ścianach przedpokoju. Cały czas wykrzykiwał do pokrzywdzonej, że jak tylko rozbije drzwi to ją zabije. Pokrzywdzona w obawie o swoje życie wezwała Policję. Funkcjonariusze Policji ujawnili, w pokoju Ryszarda Cz., siekierę oraz wyraźne ślady świeżych uszkodzeń i wgnieceń w rejonie klamki – w drzwiach do pokoju pokrzywdzonej, natomiast pod drzwiami leżały drewniane elementy z uszkodzonych drzwi.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Ryszard Cz. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Odnośnie gróźb kierowanych pod adresem żony wyjaśnił, iż w dniu zdarzenia nie groził żonie, a jedynie pukał grzecznie do jej pokoju, bo chciał z nią porozmawiać. Odnośnie gróźb kierowanych pod adresem szwagra zaprzeczył, aby w dniu zdarzenia był na posesji pokrzywdzonego.

Ryszard Cz. był w przeszłości karany za przestępstwo z art. 207 § 1 kk w zw. z art. 31 § 2 kk, jest tymczasowo aresztowany. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2.

Aktualności