Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżony o kradzież gł. złotych łańcuszków.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Podgórzu, oskarżyła 33 - letniego Wojciecha J. głównie o kradzieże złotych łańcuszków.

W okresie od 09 sierpnia 2013r. do 07paździemika 2013r. Wojciech J. napadał na przypadkowo spotkane kobiety celem dokonania na ich osobach kradzieży. Przede wszystkim pokrzywdzonymi stawały się osoby mające złote łańcuszki na szyi. Oskarżony podchodził do nich znienacka, zrywał łańcuszek i szybko oddalał się z miejsca zdarzenia. Działał przez zaskoczenie i w ten sposób ukradł 7 złotych łańcuszków, kilka z nich miało złote zawieszki.

W jednym przypadku pokrzywdzona chwyciła sprawcę za odzież i kilka razy kopnęła go w goleń chcąc odzyskać skradziony łańcuszek. Oskarżony będąc silniejszym wyrwał się jej jednak ,złapał pokrzywdzoną na wysokości ramion i przewrócił na ziemię .Następnie uciekł w pobliskie krzaki. Wartość łańcuszkow i zawieszek wynosiła od 400 zł do 15 tys. zł.

Oprócz łańcuszków, w dniu 05.10.2013r. dokonał zaboru w celu przywłaszczenia torebki z zawartością dowodu osobistego , karty bankomatowej, telefonu komórkowego wraz z ładowarką oraz ładowarki i baterii do papierosa elektronicznego oraz usunął i ukrył dokumenty , którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać w postaci Krakowskiej Karty Miejskiej waz z legitymacją powodując straty o łącznej wartości 300zł na szkodę pokrzywdzonej.

Wojciech J. przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Podał, że łańcuszki zastawiał w lombardzie, a uzyskane pieniądze przeznaczał na swoje życie i rodziny. Do czynów tych skłoniła go trudna sytuacja w jakiej znajdował się i jego rodzina.

Łączna wartość skradzionych rzeczy wyniosła ponad 25 tys. zł.

W toku postępowania odzyskano 1 łańcuszek i 1 zawieszkę.

Oskarżony był w przeszłości karany sądownie za przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Aktualności